Välisuudised: rahvusvaheline kunstimaailm eriolukorras

*

Artists at Risk on programm, mille eesmärk on aidata maailma ebastabiilsetest piirkondadest pärit kunstnikke kas rahaliselt, pakkudes neile õigusabi või poliitilist varjupaika. Koroonapandeemiaga seoses algatas projekt fondi, et aidata kunstnikke, kelle turvalisus pandeemia tõttu ohu all on. Fondist sai esimese toetuse keenia päritolu LGBTQI räppar, kunstnik ja aktivist Grammo Suspect, kes ei saa Keenias sealse homofoobsuse tõttu esineda ning kes pidevate ähvarduste tõttu on sunnitud riigist lahkuma.

*

Hollandi päritolu Tom Postma disainifirma, mis on spetsialiseerunud kunstiruumide kujundamisele, on kokku pannud pdf-vormis tööriistakasti muuseumitele ja kunstimessidele, mis õpetab ja jagab ideid, kuidas võiks praegusel sotsiaalse distantseerumise ajal muuseumi- ja messikülastusi ümber korraldada. Dokumendid võivad kõik soovijad tasuta alla laadida. Midagi liiga ootamatut seal ei soovitata, kuid toredalt visualiseeritud õpetuse võib siiski inspiratsiooniks võtta.

*

New Yorgis elav prantsuse-alžeeria päritolu kunstnik Meriem Bennani on karantiini ajal alustanud videoseeriaga „2 lizards“ Instagramis. Lühikestes arvutianimatsioonides tegutsevad kaks sisalikku ja muud veidrad elukad, kes ajavad oma igapäevaseid asju ja jutustavad tühistel teemadel. Videod on pälvinud juba üsna palju rahvusvahelist tähelepanu, soovitame lugeda Kate Browni kirjutatud artiklit Artnet Newsist.

*

Nagu ikka karantiiniajal kombeks sai, alustas ka Moskva kunstikeskus Garage veebiplatvormi projektiga. Vene- ja ingliskeelne veebileht jagab põnevaid leide Garage’i arhiivist: kunstiajaloolisi ja -teoreetilsi tekste, Youtube’i playliste, leide kollektsioonist ja muud. Näiteks saab lugeda aprillikuust pärinevat küsitlust vene kunstiinstitutsioonide seas. Kuigi mõned on korralikult oma töötajad rivistanud Zoomi ette kodukontorisse, leidub selliseidki galeriisid, kes venemaalikult olukorda ignoreerivad. Garage on tuntud kirjastus ja mõned jagatud artiklid pärinevad Garage’i raamatutest – näiteks see Katarina Lopatkina tekst Ermitaaži muuseumi kaasaegse kunsti toast. Tasub ka mainida, et veebiplatvormi venekeelne lehekülg on mõnevõrra mahukam kui ingliskeelne.

*

Vaikselt on hakanud avanema ka Eesti kunstnike näitused välismaal. 8. maist alates on Viinis Gianni Manhattani galeriis avatud näitus „To the River“ kust leiab Kira Freije, Sif Itona Westerbergi ja Anu Põdra teosed. Näitusele saab broneerida külastusaja siit.

 

Veel samas ajakirjanumbris: Kuhu minna & mida teha 18. – 24. mail

EAS Logo
Toeta meid