Arhiivikuller. Eléonore de Montesquiou „Women of Cerbère“ (2015)

Marika Agu

KKEKi ajakiri alustab igal kolmapäeval ilmuva eriprojektiga „Arhiivikuller“, mis tutvustab lugejatele videoteoseid arhiivist. KKEKi videoarhiivi kuulub üle 500 teose erinevatelt autoritelt. Vanim dateeritud teos pärineb aastast 1988, uusim aastast 2019. Videoarhiivi nimekirjaga saab tutvuda siin.

Videoteos on veebis vaadatav nädala jooksul, tekst jääb lugemiseks ka edaspidiseks. 

 

Eléonore de Montesquiou „Women of Cerbère“ (2015, 23 min 19 s)

Eesti-prantsuse päritolu kunstniku Eléonore de Montesquiou videotele omase käekirjaga, on „Women of Cerbère“’is kombineeritud fotosid arhiividest, poeetilist dokumentalistikat ja intervjuusid. Selle filmi peategelasteks on nn transportööridena töötavad naised, kes korraldasid 1906. aastal ühe esimese naiste streigi piirilinnas Prantsusmaa ja Hispaania vahel. „Cerbère“’is näeme ajaloolisi vaateid nendest tugevatest naistest, kelle töö ülesanne oli tassida tonnide viisi kaupa ühest vagunist teise ja hoida nii üleval kahe riigi vahelist kaubandust. Sellise obskuurse transportööritöö vajadus tulenes Prantsusmaa ja Hispaania erinevatest raudteerööpa laiustest.

Videoteost sai veebis vaadata ajavahemikul 8.04 – 14.04.2020.

Kunstnik Eléonore de Montesquiou kommenteerib: „Mulle tehti ettepanek Hôtel du Rayon Vert´is toimunud filmifestivalil teha film transportööridest. Ma nõustusin koheselt. Esiteks, Cerbère oli fantastiliselt ilus ja teiseks olen piiritsoonides elavaid inimesi oma loomingus ka varem käsitlenud. Piirid intrigeerivad oma vahepealsuse ja kogu valitsuse seatud raamistiku ja nende vahendite pärast, mis leiutatakse nende ületamiseks.“

Lisaks arhiivifotodele ja dokumentaalsetele vaadetele esinevad filmis transportööride järeltulijad, kes kirjeldavad oma vanavanemate eluolu. „Koguda nende tugevate naiste lugusid oli imeline,“ kirjeldab Montesquiou, „Ühest esimesest naiste streigist jälgede, sõnade, kujutiste leidmine oli juba minu jaoks piisav põhjus, miks selle filmiga tegelema hakata.“ Kunstnik meenutab ta filmi tegemise aegset olustikku: „Ma veetsin paar nädalat selles väikses külas koos oma kolme lapsega, kellest üks oli alles beebi. Elasin koolis, ujusin, sukeldusin, jalutasin mäest üles, et jõuda järgmise rannani, mis oli juba Hispaanias.“

Loe rohkem Eléonore de Montesquiou loomingu kohta Eesti kunstnike andmebaasist.

*Eelmistel nädalatel „Arhiivikulleris“*:
Arhiivikuller. Anu Juurak „Matsalu projekt I“ (2002) 
Arhiivikuller. Jass Kaselaan ja Raul Viitung „Harilik Eesti sigakass“ (2007)

Toeta meid