Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus on vanim kaasaegse kunsti ekspertkeskus Eestis, mis on 1992. aastast tegelenud Eesti kunstnikele ja kunstiväljale võimaluste loomisega ning korraldab aastast 1999 Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil.

KKEK on üks peamisi rahvusvaheliste suhete loojaid Eesti kunstiväljal, tuues kokku kunstnikke, kuraatoreid, kriitikuid, organisatsioone. KKEKi veebis asub Eestis ainulaadne kunstnike, kuraatorite ja kriitikute andmebaas, mis pakub võimalust õppida tundma Eesti kunstis aktiivseid tegijaid.

KKEK osaleb aktiivselt Eesti kunstielus näituste ja teiste kunstisündmuste kureerimise ja korraldamisega ning ajakirja A Shade Colder väljaandmisega. KKEK ei ole näitusemaja, mistõttu korraldame üritusi enamasti koostöös teiste kunstiasutustega. Ülevaate meie partneritest leiab altpoolt.

KKEK on mittetulunduslik eraõiguslik organisatsioon, mille toetus tuleb peamiselt avalikest vahenditest. KKEKi tegevust rahastab Kultuuriministeerium.

Vaade KKEKi kollektiivselt kureeritud näitusele "Tiira-taara, tuia-taia, pimesikk tuli meie majja" EKKMis (2019) Emilija Škarnulyte ja Peeter Ulase teostega. Foto: Paul Kuimet

Kunstiprofessionaalile

Milliseid võimalusi pakub KKEK kunstnikule ja kunstiprofessionaalile

 • Kuraatorivisiidid
 • WIELSi kunstiresidentuuris osalemine
 • Praktika Eestis ja mujal
 • Ajakiri A Shade Colder ja meediakoostööd
 • Artinfo list
 • Eesti kunstnike andmebaas
 • Arhiiv ja raamatukogu
 • Nõustamine
 • Tehnika rent

Kunstihuvilisele

Milliseid võimalusi pakub KKEK kunstihuvilisele

 • Eesti kunstnike andmebaas
 • Ajakiri A Shade Colder ja meediakoostööd
 • Artinfo list
 • Arhiiv ja raamatukogu
 • Koolitused ja kunstireisid
Põhjamaade kuraatorid külastamas Kumu kunstimuuseumit

Kuraatorivisiidid

Kutsume vastavalt võimalustele igal aastal Eestisse 25-50 väliskuraatorit, -kriitikut, -kunstnikku ja kunstiinstitutsioonide esindajaid. Lisaks jagab KKEK aasta jooksul infot kümnetele Eestit külastavatele kunstiekspertidele, kes meie poole pöörduvad. Kuraatorivisiitide kaudu tekib juurde rahvusvahelisi koostöövõimalusi Eesti kunstnikele, kes on esindatud näitustel, biennaalidel, festivalidel, osalevad residentuurides, nende loomingust ilmuvad artiklid rahvusvahelistes väljaannetes jne. Kui sul on ettepanekuid ja soove kunstnike, kuraatorite, kriitikute jt osas, keda sooviksid Eestis näha, saada palun meile kiri koos põhjendusega ja võimalusel anname oma parima, et teda Eestisse kutsuda.

WIELSi kunstiresidentuuris osalemine

Koostöös WIELSi kunstikeskusega Brüsselis pakub KKEK igal aastal kahele Eesti kunstnikule võimalust töötada pool aastat WIELSi kunstiresidentuuris. Konkurss on avalik ja kandideerima on oodatud kõik Eesti kunstnikud. KKEK katab kunstnikule kõik residentuuris osalemise kulud ja maksab igakuist stipendiumit. Eesti kunstnike osalemist residentuuris toetab Kultuuriministeerium ning projekt on üks väljund KKEKi tegevuses Eesti kunstnikele rahvusvahelise võimaluste ja nähtavuse loomisel.

58. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni praktikandid

Praktika Eestis ja mujal

Lisaks juba tegutsevate kunstnikele võimaluste loomisele on KKEKile väga oluline noorte kunstiprofessionaalide toetamine ja praktikavõimaluste pakkumine. Alates 2013. aastast oleme korraldanud Eesti tudengitele praktikavõimalust Veneetsia biennaali Eesti paviljonis ja selle aja jooksul on olnud rõõm koos töötada väga paljude andekate noortega. Samuti korraldab KKEK praktikaid kunstnike ateljeedes, välispraktikaid koostöös Põhjamaade kunstikeskustega ja pakub koolipraktikavõimalusi meie Vabaduse väljaku kontoris. Praktikapakkumisi jagame jooksvalt oma kodulehel, kuid meiega võib ka otse ühendust võtta.

Ajakiri A Shade Colder ja meediakoostööd

KKEK annab välja ingliskeelset kunstiajakirja A Shade Colder. Selle eesmärk on leida ühenduslülid Eesti ja muu maailma kunsti vahel ja jagada infot siin toimuva kohta. Koos kunstnike, kirjutajate, kuraatorite ning teiste Eestis ja mujal tegutsevate loovisikutega pakume me välja uusi viise, kuidas rääkida kohalikust kunstist rahvusvahelisele publikule. KKEKil on erinevad koostööprojektid Eesti meedias, näiteks üle nädala ilmuv kunstirubriik Eesti suurimas päevalehes Postimehes ning kolmapäevased näitusesoovitused Kuku raadios.

Artinfo list

KKEK haldab Artinfo meililisti, kuhu on kunstisündmuste korraldajatel võimalik saata infot sündmuste kohta ning kõigil huvilistel sellega liituda. Kui soovid saata Artinfosse infot oma sündmuse kohta, kirjutage palun artinfo@cca.ee, listiga liitumiseks kirjutage palun artinfo-subscribe@cca.ee.

Kunstnike andmebaas

KKEKi kodulehel asuv kunstnike andmebaas koondab infot praegu Eestis aktiivsetest ja lähiajaloos olulist rolli mänginud kunstnikest. Andmebaas täieneb pidevalt ning on oluline tööriist ja infoallikas rahvusvahelistele ja kohalikele ekspertidele ning kunstihuvilistele. Andmebaasi vaatab kord aastas üle selleks spetsiaalselt kokku kutsutud komisjon, kelle nõuannetest lähtuvalt täiendatakse andmebaasi uute nimedega.

Arhiiv ja raamatukogu

KKEKis asub kultuuri- ja kunstiajalooliselt oluline arhiiv ja raamatukogu, mis on spetsialiseerunud Eesti kunstielu sündmuste ja kunstnike tegevuse talletamisele trüki ja audiovisuaalsete materjalidena. Arhiivi eesmärk on olla tööriist kohalikule ja rahvusvahelisele kunstieksperdile. Kui sul on soov arhiiviga tutvuda või oma materjale jagada, siis võta ühendust.

Nõustamine

KKEKi rahvusvahelise kogemusega ekspertide tiimil on alates 1992. aastast kogemus kunstnikele rahvusvaheliste võimaluste loomisel, mida tahaksime hea meelega jagada ka kunstnikele, kuraatoritele ja teistele kunstiprofessionaalidele, kes vajaksid nõuandeid näiteks oma tegevuste planeerimisel, rahastuse taotlemisel jms. Võta ühendust ja tule tasuta nõustamisele!

Moskva kunstirongis osalejad, 2018

Kunstireisid

KKEK on korraldanud bussireise näituseavamistele Tartusse, Narva, Riiga, Vilniusesse ja paljudesse väiksematesse Eesti paikadesse. 2018. aasta lõpus korraldasime koos Eesti Kunstimuuseumiga kunstirongi Moskvasse Eesti kunsti näituse avamisele Tretjakovi galeriis.  Reisidele on üldjuhul oodatud kõik kunstihuvilised. 2019. aastal korraldasime esimest korda kunstireisi advokaadibüroo Cobalti klientidele 58. Veneetsia kunstibiennaali avamisele.

Koolitused

KKEK on korraldanud kunstikoolitusi ja konsultatsioone erafirmadele ja teistele huvilistele. Huvi korral võta ühendust!

Tehnika rent

KKEK rendib võimaluse korral välja näitusekorraldamise tehnikat (projektorit, meediapleierid, kõlarid, kõrvaklapid jpm) teistele kunstinäituste korraldajatele.

Ajalugu

Juhataja Sirje Helme avab SKKE 2. aastanäitust "Olematu kunst" Ajalooinstituudi galeriis 1994. aastal

KKEK asutati 1992. aastal Sorosi Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse nime all, eesmärgiga liita Eesti kunstielu rahvusvahelise kunstidiskursusega. Ungari-ameerika filantroobi George Sorose toetusel avati sarnaseid keskuseid ka teistes Kesk-ja Ida-Euroopa riikides. 1990. aastatel korraldas KKEK Eesti kunstiajaloos olulist rolli mänginud aastanäituseid, mis tutvustasid rahvusvahelist kuraatorinäituse formaati ning tutvustasid siinsele kunstipublikule uusi suundi kaasaegses kunstis.

Alates 1999. aastast, pärast Sorose Fondi tegevuse ümberstruktureerimist tegutseb KKEK iseseisva sihtasutusena ning jätkab sarnaste eesmärkide täitmist Eestis. KKEKi projektide rahastus tuleb peamiselt avalikest vahenditest, tegevust toetab Kultuuriministeerium. Alates 1999. aastat korraldab KKEK Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil.

KKEKi sündmuste arhiiv
Veneetsia biennaali Eesti paviljonid

Töötajad

Maria Arusoo

juhataja
maria@cca.ee

Marika Agu

arhiivi projektijuht-kuraator
marika@cca.ee

Sten Ojavee

kuraator-projektijuht
sten@cca.ee

Keiu Krikmann

kommunikatsiooni- ja projektijuht, ajakirja A Shade Colder toimetaja
keiu@cca.ee

Mikk Lahesalu

projektijuht
mikk@cca.ee

Kaarin Kivirähk

kommunikatsiooni- ja projektijuht.
kaarin@cca.ee
Viibib ajutiselt eemal.

Nõukogu

Peeter Kutman

nõukogu esimees

Triin Männik

nõukogu liige

Jaanus Samma

nõukogu liige

Sirje Helme

nõukogu liige

Anu Allas

nõukogu liige

Peamised koostööpartnerid

Pikaajalised toetajad

EAS Logo
Toeta meid