Kuhu minna & mida teha 14. – 20. detsembril


NÄITUS

 

Uus püsiekspositsioon Disainimuuseumis
Eelmisel nädalal avas Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum uue mahuka Eesti disaini tutvustava uue püsiväljapaneku „Sissejuhatus Eesti disaini“. Näituse eesmärk on anda ülevaade Eesti disaini kihtidest, eripärast ja mitmekülgsusest; tõsta esile valik näiteid, mis on eri aegadel ja põhjustel siinset disainipilti kujundanud, olgu siis rakenduskunsti, tööstuskunsti või disaini nime all, hõlmates perioodi möödunud sajandi algusest tänaseni ning näiteid Lorupi ja Lutheri tehaste toodangust Red Dot’iga auhinnatud Huumi saunakerise ja Mare Kelpmani loominguni. Näituse kuraator on ETDMi direktor Kai Lobjakas

Kogo galeriis avati „Heade mõtete kodu“
Kogo galeriis avati laupäeval grupinäitus „Heade mõtete kodu“, kus osalevad Eike Eplik, Art Allmägi, Edith Karlson, Anna Mari Liivrand ja Johannes Luik. Esimene koroonakevad on möödas ja unustatud, kuid pikk ja pime koroonatalv seisab arvatavasti ees. Saame jälle reisida oma peas, pikutada elutoa-peaväljakul ja jalutada esiku-pargis. Näitusel osalevad kunstnikud on võtnud aega, et mõelda oma isolatsioonikogemusele ning mõtestanud seda kodu- ja linnaruumi paralleelsusi otsides. Näituse kuraator on Rael Artel ja seda saab näha 30. jaanuarini.

Erki Kasemets avab näituse „Karl Marx loomariigis“
Teisipäevast, 15. detsembrist on Draakoni galeriis avatud Erki Kasemetsa isikunäitus „Karl Marx loomariigis“. Näitusel saab näha Eesti kõige kergemat maali ning üle 37 aasta teeb Kasemets koostööd Reet Ohnaga, kes oli tema lapsepõlves välja mõeldud lauamängu „Matk loomariigis“ kunstnik. Näitus „Karl Marx loomariigis” on kui matk lapsepõlve, kus kohtuvad raamatutest meelde jäänud loomafotod ja erinevate riikide andmed. Erki Kasemetsa loomingule on omane brikolöörlik ja säästlik mõtteviis, mis lähtub käepärastest materjalidest ja biograafilisest ainesest; loomingulisteks väljendusviisideks võivad olla objekti- ja tahvelmaal, prügikunst, polügoonteater, mängud jm tegevuskunst, kogumine, dokumenteerimine, rühmitus Vedelik, keskkonna- ja lavakujundus jne.

Mall Paris Hobusepea galeriis
Tänavu Konrad Mäe preemiaga auhinnatud Mall Paris avab 15. detsembril näituse „Lõpmatus“ Hobusepea galeriis. Mall Parise teosed on iseloomulikult kontseptuaalsed ja minimalistlikud. Tallinna Kunstihoone kuraator Tamara Luuk on iseloomustanud Parist kui vaikset ja järjekindlat kohalolijat, kes loojana on vankumatu ja erakordselt hõrk. Parise looming on kantud minimalistlike maalide seriaalsusest, mille kujundi korduvus on nii hulluksajav kui ka nüansirikkas pulseerimises silma hellitav.

Tartu Kunstnike Liidu aastanäitus avab uksed
Aasta lõpp on aeg traditsioonilisteks aastanäitusteks. 18. detsembril avaneb Tartu Kunstnike Liidu aastanäitus Tartu Kunstimajas, seda saab näha 17. jaanuarini. Avaliku konkursi teel koostatud näitusel on väljas Tartu kunstnike aasta jooksul valminud teosed 124-lt autorilt. Sel korral on pealkirjaks „Köielkõndija” ja kujundajaks on Eveli Varik. Köielkõndija sümbol võtab kokku kõikuva ühiskonna olukorra, milles me inimestena paratamatult 2020. aastal oleme viibinud

Pehmed vormid ja lateks Mari Männa isikunäitusel Vent Space’is
Laupäeval, 12. detsembril kell 19 avab Mari Männa isikunäituse „Like There Is No Tomorrow“ Vent Space’is. Mari Männa on installatsioonikunstnik ja skulptor, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti eriala. Oma loomingus kasutab ta pehmeid materjale ja taktiilset lateksit. Lateks materjalina kannab endas seoseid, mis on seotud fetiši, queer-kultuuri ja tabuga. Oma loomingus tegelebki noor kunstnik tabude, dogmade, ühiskonna standarditega ning nende ümber mõtestamisega. 

„Not Like the Other Girls“ Pärnus viimast nädalat
Selle nädala lõpuni, 19. detsembrini saab Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas näha Kelli Gedvili näitust „Not Like the Other Girls“.  Kelli Gedvil on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali- ja kaasaegse kunsti osakonna. Näitusetööd kirjeldavad reaalse keha omaduste kandumist virtuaalmaailma. Pealkiri viitab isiksusetüübile, kes soovib eristuda, tõsta ennast sotsiaalmeedias kõrgemale tasandile kui teised. Erinevate tööriistade abil loob ta endast täiustatud versiooni, kuid kaotab seeläbi enda inimlikud kehalised omadused. Ta nahalt kaovad poorid, armid, vistrikud ning ta juuksed meenutavad ühtlast pehmet massi. Temast on saanud virtuaalobjekt.

 


LOENG

 

Tõnis Kahu loeng tulevikunägemustest Kumus
17. detsembril kell 18 peab Kumus loengu kultuurikriitik ja õppejõud Tõnis Kahu. Ettekandes keskendub ta näituse „Murtud sümmeetriad“ raames tulevikunägemuste kujundikeelele. Ekstaatiliste ja dionüüsiliste ambitsioonide kõrval on popmuusika üha enam otsinud — nii kõlaliselt kui ka imagoloogiliselt — geomeetrilist täpsust ja isegi turvalisust. Samas võiks endalt küsida, kas sellest on saamas omamoodi surnud punkt või leiame me ennast tõepoolest selliste helide saatel uues ja paremas maailmas. Kraftwerk, Brian Eno ja mitmed kaasaegsed näited aitavad ehk vastata, mida matemaatiliselt vormistatud heaolutunne võiks endast kujutada.

Koolitusprogramm ootab ideid
Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus korraldab 2021. aastal Kai kunstikeskuses (Peetri 12, Tallinn) kunsti- ja kultuuriprofessionaalidele suunatud koolitusprogrammi. Programmi eesmärgiks on pakkuda erinevatel teemadel täiendkoolitust kõigile valdkonnas toimetajatele: organisatsioonide juhtidele ja töötajatele, vabakutselistele kunsti- ja kultuuritöötajatele, kunstnikele jne. Hetkel palub EKKAK kõigi koolitustest huvitatute abi küsitluse täitmisel, et välja selgitada, mis teemalised koolitused võiksid aidata valdkonna professionaalidel oma tööd paremini korraldada. Küsitlusele saab vastata siin kuni 31. detsembrini ning osalejate vahel loositakse välja üks tasuta koolitusepilet.

 


PERFORMANCE

 

Performance Olesja Katšanovskaja-Mündi näitusel Linnagaleriis 
19. detsembril kell 17 saab Linnagaleriis Olesja Katšanovskaja-Mündi näituse „Hetkes olemise jäljed“ raames näha performance’it „Kui pikk ja lai ma võin siin ruumis olla?“, mis on valminud koostöös koreograafi ja tantsukunstniku Karolin Poska ning etenduskunstniku ja somaatilise liikumise terapeudi Aleksei Rezenkoviga. Performance’i aluseks on nihked, mis toimuvad sotsiaalses kehas ajal, mil igasugune tegevus näib lootusetu. Kunstnikud uurivad valusate kogemuste muutmise ja uuele suhtlustasandile jõudmise võimalust nii isiklikul tasandil kui ka meie suhetes maailmaga. Sissepääs üritusele on tasuta, kuid kohtade arv on piiratud ja registreeruda tuleb siin


 

Veel praegu avatud näituseid:

  • Olesja Katšanovskaja-Mündi isikunäitus „Hetkes olemise jäljed
    Tallinna Linnagaleriis kuni 17.01.2021
  • Alan Proosa isikunäitus „Armastuse, õitsengu, hurma ja kaduviku lood“ (kuraator Indrek Grigor)
    Tartu Kunstimuuseumis kuni 31.01.2021
  • Tiit Pääsukese isikunäitus „Nostalgiata“ (kuraator Joanna Hoffmann)
    Tartu Kunstimuuseumis kuni 25.04.2021
  • Mariann Metsise isikunäitus „Maalid 2020“ (kuraator Niina Ulfsak)
    Hoib galeriis kuni 01.01.2021
  • Grupinäitus „Pärnu degenereerunud kunst“ (kuraator Marian Kivila)
    Pärnu Kunstnike majas kuni 15.01.2021
  • GrupinäitusMurtud sümmeetriad“ (kuraatoid Mónica Bello, José-Carlos Mariátegui)
    Kumu kunstimuuseumis kuni 21.01.2021

 

EAS Logo
Toeta meid