Kuhu minna & mida teha 17. – 23. mail

NÄITUS

Arhitektuurimuuseumis avaneb näitus võimust
19. mail avaneb Arhitektuuurimuuseumis Ingel Vaikla kureeritud näitus „Võimu vaatlus“, mis põhineb muuseumi fotokogul. Kogu katab enam kui sadat aastat Eesti arhitektuuri, olles tunnistajaks ühe riigi loomisele ning selle korduvatele transformatsioonidele, olles nii oluline ajalooallikas. Kelle pilk aga esindab meie kollektiivset ruumilist mälu? Linnaruum on kui arhitektuuri atlas, skulptuuride park või ajalooraamat, mis kannab endas mineviku ideoloogiate lugusid. „Võimu vaatlus” uurib arhitektuuri ja fotograafia omavahelisi võimusuhteid kuskil sümbioosi ja parasiitluse vahealal. Näitusel kutsub kuraator märkama lineaarseid ja vägagi maskuliinseid arhitektuuriajaloo konstruktsioone ning kaasa mõtlema nende alternatiivsete narratiivide võimalikkusele. Näituse virtuaalsel avamisel 19. mail kell 17 vestlevad Ingel Vaikla ja Leedu videokunstnik Deimantas Narkevičius ning esitletakse koos näitusega valminud kataloogi.

Andres Tali näitus Vaal galerii uutes ruumides
20. maist on Vaal galeriis avatud Andres Tali näitus „[ S ⅄ M B O L ] “, kus kunstnik kõneleb isiksuse ja sümboli tähendustest tänapäeva maailmas. Näitus eksponeerib mastaapseid teoseid, mis kujundi, värvi ja vormi kõrval toovad fookusesse ka jõulised materjalikooslused. Näitus avaneb Vaal galerii uutes ruumides aadressil Tartu mnt 82. Andres Tali lõpetas ERKI graafika eriala 1980. aastal. Näitustegevuses osaleb ta alates 1978. aastast ning on aastaid tegev nii vabakutselise kunstniku kui ka graafilise disainerina. Tali on olnud Eesti Kunstiakadeemia professor, õppeprorektor ja nii meedia kui vabade kunstide teaduskonna dekaan. Kunstnik viibib galeriis 20. mail kell 17–19. Näitus jääb avatuks 19. juunini.

Urmas Lüüs Hobusepea galeriis, Veiko Klemmer Draakonis
19. mail avab Urmas Lüüs Hobusepea galeriis näituse „Teatavate piiride poorsusest“, mis lähtub tema kogemusest lahkunud vanaema korterit koristades. Näitus on avatud 7. juunini. Üle tee asuvas Draakoni galeriis avaneb 18. mail Veiko Klemmeri näitus „Mida raha eest ei saa“, kus eksponeeritud teosed jätkavad Klemmeri poolt 2011. aastal alustatud abstraktsioonide seeriat. Veiko Klemmer on Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia kunstide keskuse õppejõud, kes on omandanud maalikunsti magistrikraadi Tartu Ülikoolis.

Aasta tekstiilikunstnikud ARS Kunstilinnakus
ARSis asuvas Stuudi 98-s on avatud Aasta Tekstiilikunstnik 2020 preemia nominentide näitus. Aasta Tekstiilikunstniku preemia nominentideks esitati Elna Kaasik, Aet Ollisaar, kunstnikeduo Kadi Pajupuu/Marilyn Piirsalu, Ülle Saatmäe ja Erika Tammpere, tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik 2020 pälvis Ülle Saatmäe. Saatmäe pälvis tiitli jätkusuutliku looduslähedase temaatika ja teostuse veenva rakendamise eest. Olles pärit Läänemaalt Paatsalust, valmibki seal suurem osa tema taimedega trükitud kangastest ja loodusfotodest.

Riin Maide näitus „Paberloss“ avaneb Ajaloomuuuseumis
Reedel, 21. mail avaneb Maarjamäe lossis Riin Maide isikunäitus „Paberloss“, mis kutsub mõtlema möödanikule ja unistustusele. Riin Maide on vabakutseline kunstnik, kes lõpetas eelmisel aastal Eesti Kunstiakadeemia graafika eriala. „Paberlossis“ asetab Maide publiku kontakti, nii ajastutruu ruumiplaani möödaniku kui peene materjalikäsitluse mineviku enda möödapääsmatu tontlikkuse kaudu.

 

Vaata veel:


LOENG

Koolitus kunstiga seotud õiguse- ja maksuküsimustest
Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus kutsub osalema Zoomis toimuval koolitusprogrammil. Esimene plokk keskendub õigus- ja maksuküsimustele. 19. mail kell 15–19 keskendutakse loengus maksude ja autoriõigustega seotud küsimustele, sealhulgas videokunsti teoste müügile ja levitamisele. Lektorid on Soraineni advokaadid Olivia Kranich ja Kärt Kelder ning New Yorgis galerii pidamise kogemusega Edward Winkleman ja Murat Orozobekov. Järgmisel nädalal, 26. mail kell 15–19 on kavas Ellex Raidla büroo advokaadi Mari Musta loeng kunstist ja autoriõigustest internetimaailmas. Loengute maksumus on vastavalt 20 ja 10 eurot. 

Loeng aktivismist Ida-Euroopas
Kolmapäeval, 19. mail kell 18 on võimalik kuulata kunstitöötaja ja aktivisti Airi Triisbergi veebiloengut „Political Biographies in Post-Socialist Eastern Europe“. Triisberg kirjeldab oma uurimust, mis on seotud küsimustega, kes on poliitiliselt aktiivne inimene postsotsialistlikus ühiskonnas ja milline on sotsiaalsete liikumiste visuaalne keel. Mis on kunsti- ja kultuuriliste ning aktivistlike praktikate omavahelised suhted? Loengule järgneb avatud arutelu. Üritus on inglise keeles. 


MUST KAST

Kaasaegsete etenduskunstide festival Tallinnas
Eelmisel nädalal algas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegsete etenduskunstide festival CPPM Manifestal, kus saab näha eriala magistritudengite projekte. Etendused toimuvad erinevates paikades Tallinnas ja veebi vahendusel kuni 17. juunini. Näiteks on veel kuni tänaseni, 17. maini Tallinna linnaruumis Joonas Tageli projekt „Kunst, mida ma ei näidanud“. Liisa Saaremäel kutsub oma rännaklavastusega Paljassaare Garaažiühiste territooriumile. Vaata kogu kava siit.

EAS Logo
Toeta meid