(Kuhu minna &) mida teha 22. – 28. märtsil

NÄITUS

Pallase galerii näitused on nüüd veebis vaadatavad
Tartu kunstikooli Pallase galerii viimased sulgemiseelsed näitused on nüüd üleval ka veebis ringi vaatamiseks. E-külastada saab Pallase maaliosakonna näitust „Kvaliteet“ ja Läti-Eesti kunstnike Evita Goze, Vika Eksta, Kristine Madjare ja Diana Tamane väljapanekut „Nagu tema seda näeb“. Näiteks saab veebis vaadata Diana Tamane uut videoteost „Andris“, mis räägib kunstniku isa ja tema kassi harmoonilisest suhtest. Ühtlasi avati Pallase galerii akendel näitus „Asjade salaelu avatud vaated“, kus näeb 3. aprillini kunstikooli konserveerimise ja restaureerimise eriala üliõpilaste töid.

EKA tudengite veebinäitus „Parim enne“ avaneb reedel
Reedel, 26. märtsil kell 18 avavad EKA graafilise disaini ja tootedisaini teise kursuse tudengid ühisnäituse „Parim enne“ aadressil www.bestbefore.ee. Videokunstile keskendunud veebinäituse läbivad teemad on ajutisusega silmitsi seismine, enesesäilitamine ja uute mõtteseisundite kaardistamine märtsis kehtestatud piirangute valguses, mille vältel näitusel esitatud looming sündis. Suuremahuline ajapõhise meedia väljapanek on avatud 26. aprillini.

Norman Orro „Musta luige muster“ Exploreri ekraanil
Exploreri maja ekraanidel on 1. aprillini võimalik õhtuti näha Norman Orro teost „Musta luige muster“. Videoteos „Musta luige muster“ on pilguheit tehisnägemise (computer-vision) valdkonda, kus sihikule on võetud loodus. Teos vaatleb, kuidas arvutid loodusega suhestumisel hakkama saavad ning koondab teadlaste ning kunstniku enda eksperimente uusimate objektituvastuse tehnoloogiatega. Tallinnas Mere puiestee ääres asuva Exploreri maja LED-ekraanil näeb Orro teost iga päev kell 18 – 22 (nädalavahetustel kuni kell 23).

 

Veel praegu avatud

  • „Avatud aknad“ Eesti Kunstiakadeemia raamatukogu akendel kuni 31. märtsini
  • Mari Saarepera ja Tauri Mae näitus „Võrdne, mitte võrdne!“ Positiivi galerii akendel kuni 14. aprillini
  • Kennet Lekko näitus „Hocus Pocus Zero Focus“ Post-Gallery lehel 

TUUR

Tiit Pääsukese näitusest valmis videotuur
Tartu Kunstimuuseum on valmis saanud Tiit Pääsukese näituse „Nostalgiata“ videotuuri, kus maalikunstnik ligi 50 minuti jooksul tutvustab oma loomingut ja räägib põnevaid lugusid. Vaegkuuljatele mõeldes on tuuril eestikeelsed subtiitrid, muukeelsete tarbeks inglisekeelsed. Pääsukese ülevaatenäitus „Nostalgiata“ avati läinud sügisel Tartu kunstimuuseumi kahel korrusel, tutvuda sai Eesti ühe parima koloristi loominguga 1960ndatest tänaseni. Pääsuke kannab oma kunstis edasi klassikalise maali traditsioone kaasaegses võtmes, ületades aegu ja trende. 

 


RAAMAT

Paul Kuimetil ilmus monograafia
Lugemiku kirjastus andis välja Paul Kuimeti esimese ülevaatliku raamatu „Compositions with Passing Time“, kuhu on koondatud kunstniku teosed aastatest 2013 – 2020: peamiselt fotoinstallatsioonid ja 16 mm filmid, mille teemadering ulatub maastikest ja arhitektuurist asjade ja kunstiteosteni. Teostega kaasnevad viis esseed, mille autorid on Nico Anklam, Anthea Buys, Piret Karro, Paul Kuimet, Chris Sharp ja Jaak Tomberg. Raamatu toimetaja on Laura Toots ja kujundaja Indrek Sirkel. Seda saab osta Lugemiku poest siit. Loe Paul Kuimeti kohta rohkem Eesti kunstnike andmebaasist.


ALMANAHH

Almanahh Kunst.ee uus number on jõudnud levisse
Ilmunud on ajakirja Kunst.ee uus number, kust leiab näiteks Annika Tootsi käsitluse düstoopilistest maastikest Mari-Leen Kiipli ja Britta Benno loomingu näitel, Johannes Saare analüüsi Kumu 1990. aastate püsiekspositsioonist, Indrek Grigor arutleb Valga ja Valka kunstielu üle. Ajakirjast leiab ka arhiividokumendi – nimelt on üles kirjutatud raadiosaate „Kunstiministeerium“ üks eelmise aasta saadetest, kui külas olid Eha Komissarov ja Tiiu Parbus, kes rääkisid samuti Kumu 1990. aastate püsiekspositsioonist. Arvustamist leiavad ka Tiit Pääsukese näitus, Sirja-Liisa Eelma ja Mari Kurismaa ühisnäitus ja mitmed teised väärt väljapanekud. 


LUGEMISRING

Ruperti residentuur kutsub lugemisklubisse
Vilniuses asuv Ruperti residentuur kutsub online-lugemisklubi kohtumisele „Hydrocapsules.love: Cypher“, mida juhib nende resident ja ökofeministlik kunstnik Dina El Kaisy Friemuth. Tekst, mida loetakse pärineb tema kunstiprojektist hydocapsules.love, mis valmis 11. Berliini biennaaliks eelmisel aastal. Lugemisklubi on Ruperti projekt, mille igal kuul kutsub kokku erinev Ruperti resident.

Toeta meid