NÄITUS
EKA lõputööde näitus avaneb nädala lõpus
Selle nädala lõpus avaneb Eesti Kunstiakadeemia lõpetajate näitus „TASE’21“ mitmel pool Tallinnas. Suurem osa töid on eksponeeritud EKA peahoones koos EKA Galerii ja Väligaleriiga. Patarei Merekindluses on väljas kaasaegse kunsti, muinsuskaitse ja konserveerimise, ehtekunsti ning keraamika lõputööd. Vent Space’is, ARS projektiruumis ja ARS showroom’is on eksponeeritud kaasaegse kunsti ja tekstiili magistritööd ning Lastekodu 1 galeriiruumis maaliosakonna lõputööd. Avamisüritus toimub 28. mail kell 17–22 hajutatult kõigis viies peanäituse asukohas korraga. ARSis ja Vent Space’is on näitus avatud 13. juunini, mujal 18. juunini. 18. juunil avaneb lõputööde veebileht tase.artun.ee.
DeStudio näitus avaneb Fotografiskas
Legendaarse 1990. aastate kunstiduo DeStudio ehk Peeter Lauritsa ja Herkki Erich Merila näitus „Pohmelus“ avaneb sel neljapäeval, 27. mail Fotografiskas. DeStudiot iseloomustatakse näitust tutvustavas tekstis märksõnadega: poliitika, seks, müüdid, hologrammid, staarid. Rühmitus töötas peamiselt 1990. aastate alguses hoogsalt peale tulnud turumajanduse sümbolite ja müütidega, kasutades dekadentlikke väljendusvahendeid.
Tarbekunsti triennaal alustab sel nädalal
29. mail avaneb Kai kunstikeskuses Tallinna rakenduskunsti triennaali peanäitus „Kumab läbi“. Rahvusvahelise näituse kuraatoriks on Taani klaasikunstnik, õppejõud ja kunstiajaloolane Stine Bidstrup. Näitusest võtab osa paarkümmend kunstnikku, neist ligi veerand Eestist. 15. augustini avatuks jääv näitus toob esile läbikumavuse loomingulise ja kriitilise potentsiaali. Olenevalt kontekstist võib läbikumavus paljastada midagi varjatut või varjata midagi näiliselt nähtavat. Triennaalil on ka laiapõhjaline satelliitprogramm, kust võib leida eri kunstnike põnevaid näitusi üle Tallinna.
Uued näitused Tartu Kunstimajas sellest laupäevast
Laupäevast, 29. maist on Tartu Kunstimaja suures saalis avatud Mirjam Hinni ja Alar Tuule ühisnäitus „Tuhandesilmne saar“. Väljapanek näitab maalide muutumist erineva tehisliku valguse käes, ehk näitus mängib vaataja tajudega läbi valguse, värvi, ruumi ja heli koosluse. Näitus baseerub rohelisel värvil, luues esteetilise roheala ja green room efekti. Laetud ruumi esteetikat kasutades vormub erinevaid meeli haarav dünaamiline tervikteos. Väikeses saalis avaneb samal päeval OSA kunstikollektiivi (Olga Makaronskaja, Sonya Isupova ja Anastassia Šarõmova) näitus „Kultuurikoodid“, mis põhineb kolme erineva taustaga noore naise kultuurilisel kogemusel. Näitused on avatud 20. juunini.
Eike Epliku näitus Tartu Kunstimuuseumis viimast nädalat
Veel viimast nädalat saab Tartu Kunstimuuseumis näha Eike Epliku isikunäitust „Jagatud territoorium“. Viltuse maja esimese korruse ruume täidavad Epliku skulptuurid ja installatsioonid, mida võib vaadelda kui inimest ümbritsevaid looduslikke või psüühilisi maastikke, milles aeg-ajalt viibime. Millises keskkonnas me elame ja kas mõtleme ka neile, kellega oma territooriumit jagame? Või kas me üldse oskame jagada? Eike Eplik on tunnustatud skulptor ja kunstnikupalga saaja. Näitusega kaasnes ka ülevaatlik raamat Epliku loomingust.
Vaata veel:
- Johanna Mudisti isikunäitus „Juhuste jumal“ Haapsalu linnagaleriis kuni 27.05
- Urmas Lüüsi isikunäitus „Teatavate piiride poorsusest“ Hobusepea galeriis kuni 07.06
- Tiit Pääsukese isikunäitus „Härjad rukkis ja muud“ Rüki galeriis kuni 13.06
- Andres Tali isikunäitus „[ S ⅄ M B O L ]“ Vaal galeriis kuni 19.06
- Kristi Kongi isikunäitus „Sädelev täht Magenta. Oli see unes või oli see ilmsi?“ Kogo galeriis kuni 19.06
- Saskia Lillepuu ja Ann-Mirjam Vaikla kuraatorinäitus „Taganemisteeta. Kohaloluharjutus“ Narva kunstiresidentuuris kuni 20.06
- Jana Huule, Marje Taska ja Reet Varblase kuraatorinäitus „Vägi“ Vana-Võromaa kultuurikoja galeriis kuni 05.07
- Ingel Vaikla kuraatorinäitus „Võimu vaatlus“ Eesti Arhitektuurimuuseumis kuni 29.08
- Eda Tuulbergi ja Karin Vicente kuraatorinäitus „Kunst on disain on kunst“ Kumus kuni 03.10
- Kati Ilvese kuraatorinäitus „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel“ Kumus kuni 17.10
LOENG
Jätkub Alexandra Kollontai teemaline seminaride seeria
Neljapäeval, 27. mail kell 18 on kavas järgmine seminar sotsialistliku mõtleja Alexandra Kollontai teemadel, pealkirjaga „Was Alexandra Kollontai a feminist?“. Üritusel loetakse ja arutletakse Kollontai teksti üle, milllega saab eelnevalt inglise keeles veebist tutvuda. Veebipõhist üritusteseeriat „Learning frrom Alexandra Kollontai“ korraldavad kunstitöötajad Airi Triisberg, Giovanna Esposito Yussif ja Egija Inzule ning selle eesmärk on jagada kogemusi ning tugevdada feministliku kunsti tegijate omavahelist võrgustikku siinses regioonis.
Kunstitöötajatele mõeldud koolitusprogramm jätkub
Sel kolmapäeval, 26. mail kell 15 on kavas veebipõhine koolitus teemal kunst ja autoriõigused internetimaailmas, mida viib läbi Ellex Raidla büroo advokaat Mari Must. Loengus antakse ülevaade näiteks sellest, millised on galeriide õigused teoste laadimisel veebi või millised on erinevate platvormide (nt Instagram, Facebook) õigused sinna lisatud materjali osas. Üritus maksab 10 eurot. Samuti on koolitusi korraldav Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus välja kuulutanud ka juba järgmised loengud, nimelt on juuni alguses kavas koolitused sponsorlus-, turundus- ja kommunikatsiooniteemadel.