Kuhu minna & mida teha 3. – 9. mail

NÄITUS

Kevadnäitus avaneb koos kureeritud osadega
Eesti Kunstnike Liidu oodatud „Kevadnäitus 2021“ naaseb juurte juurde: 2020/2021. aastal valminud kunsti eksponeeritakse kolmel näitusepinnal eri vaatenurga alt. Žürii valitud üldväljapaneku leiab Tallinna Kunstihoonest ja juba neljandat aastat on võimalus ka publikul sõna sekka öelda ja valida näituselt oma lemmik. Galeriidest leiab kureeritud satelliitnäitused, mis täiendavad üldväljapanekut teistlaadi vaatenurkadega. Kunstihoone galeriis on Siim Preimani koostatud näitus „Pealaest jalatallani“, mis käsitleb inimkeha ja selle äärmisi seisundeid. Linnagaleriis eksponeeritakse Corina Apostoli kureeritud näitust „Väljas/Sees“, mis tutvustab väljaspool Tallinna kunstiasutuste mugavusi töötavaid loomeinimesi. Vaata kogu osalevate kunstnike nimekirja siit

Rahvusvaheline kuraatorinäitus Narvas
Narva kunstiresidenturis on tänasest avatud rahvusvaheline kuraatorinäitus Taganemisteeta. Kohaloluharjutus“. Näitus toob Kreenholmi, omal ajal Euroopa suurima tekstiilivabriku asumisse kokku 17 kunstnikku, kelle teosed häälestavad märkama inimelu läbipõimitust teiste olendite, rütmide ja kooslustega – et harjutada kohalolu jagatud haavatavuses, ilma milleta meid siin ei oleks. Maikuu teises pooles algab publikuprogramm, mille keskseks osaks on kahel juunikuu nädalavahetusel toimuv Piibe Kolka kureeritud kunstnikufilmide programm. Näituse ringkäike viivad läbi kuraatorid Saskia Lillepuu ja Ann Mirjam Vaikla (eesti ja inglise keeles) ning Narva noored (vene keeles), kes on osalenud eelmise aasta sügisest Kerttu Juhkami poolt juhendatud haridusprogrammis. Näitus on avatud 20. juunini.

Tartu Kunstimajas avanevad Krista Mölderi, Jaanus Samma ja Siim Elmersi näitused
Tartu Kunstimaja suures saalis avaneb tänasest, 3. maist Krista Mölderi isikunäitus „Sinilind. Teisele minale“. Näitusel jätkab kunstnik oma otsinguid fotograafia, valguse, ruumi ja ilu suunal. Uduvine, päikesehelgid ja vesi; valged seinad ja klaas; liblikate kiletiivad ja tuuleõhk avatud aknast — valgus läbib seda kõike, valgus on kõige selle põhjas. Väikeses saalis on eelmisel aastal Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud Siim Elmersi isikunäitus „Seniit“, mis räägib päikesest. Monumentaalgaleriis avaneb Jaanus Samma näitus „Muster“, mis on valminud mullu kevadel Kunstimajas toimunud residentuuri ning Eesti Rahva Muuseumis tehtud kunstilise uurimuse käigus. Kunstnik jätkab oma varasemates teostes alanud geikogukondade varjatud kohtumiskultuuri ja fetišite uurimist. Seekord on fookuses meeste aluspüksid, mis on provokatiivselt kõrvutatud rahvusliku lilltikandiga. Kõik näitused on avatud 23. maini.

Kumus on avatud reivinäitus
Kumu kaasaegse kunsti galeriis on avatud Kati Ilvese kureeritud näitus „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel“. Näitus heidab pilgu reivile ja klubikultuurile ning nendega seotud subkultuuridele. Omaette kultuuriliseks nähtuseks kujunenud reivi vaadeldakse nii selle algusaja — 1980. ja 1990. aastate — kui ka tänapäeva kontekstis. Lisaks rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikele, nagu Jeremy Deller või The Otolith Group, on näitusele kaasatud ka legendaarne Berghaini uksehoidja Sven Marquardt. Eesti kunstnikest teevad kaasa Kiwa, Sandra Kosorotova ja Tarvo Hanno Varres

EKKM avab hooaja reskriptitud tuuridega
2021 aasta EKKMi avaprojekti „Reskriptitud EKKMi kogude külastus“ raames muutub näitusemaja hoidlaks ning ringkäike EKKMi kunstikollektsiooni juhatab produktsiooniplatvorm RESKRIPT (Maarin Mürk ja Henri Hütt). Reskript on EKKMi kutsel viinud läbi kogude inventuuri, otsinud ladudest ja garaažidest välja nii teoseid kui säilmeid, kogunud kokku seotud legendid. Tuurid algavad 4. mail ning kestavad 16. maini. EKKMi kogude külastamine toimub ainult giidiga juhitud ekskursiooni käigus eelregistreerimisega. Ekskursioonid toimuvad erinevatel aegadel ning igal ekskursioonil on erinev giid. Ühel ekskursioonil saab osaleda limiteeritud arv inimesi, tagatud on hajutumine, maskide nõue ning desomine. Tuuri kestus on 1,5 tundi.

Sigrid Viir ja Cloe Jancis Temnikova&Kasela galeriis
Temnikova&Kasela galeriis avaneb täna, 3. mail Sigrid Viiri ja Cloe Jancise ühisnäitus „Mõnel reipamal päeval paned sa oma maski peegli ees liiga tugevasti ette, nii et see hammustab su nahka“. Näituse impulsiks on 2020. kevadel Fotomuuseumi projekt „Isolatsioonidialoogid“, mille eesmärk oli jäädvustada isolatsiooniaja tunnetust ja uut tekkinud olukorda. Lisaks Cloe Jancise ja Sigrid Viiri fotodele, pisivormidele ja installatiivsetele teostele saadavad Temnikova & Kasela galeriis olevat näitust Maris Karjatse ja Anti Saare kirjalikud dialoogid, mis tõukuvad Viiri ja Jancise fotokõnelustest. Näitus on avatud 23. maini.

Johanna Mudisti loomingut näeb Haapsalus
5. mail avaneb Haapsalu Linnagaleriis Johanna Mudisti näitus Juhuste jumal“, kus saab näha Mudisti maale ja joonistusi. Jaanuaris illustreeris Johanna Mudist KKEKi ajakirja sündmuseid, luues tikutopsi mõõtu narratiivseid joonistusi, mis annavad edasi igapäevaelu poeesiat ja traagikat ja balansseerivad argielu ja fantaasia vahemail. Johanna Mudist on maalikunstnik, kellel on magistrikraad Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonnast.

Mara Ljutjuki näitus jätkub Pärnu Linnagaleriis
Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas saab taas näha Mara Ljutjuki näitust „Mälu“, mis avati veebruari lõpus ja on nüüd pikendatud 15. maini. Näha saab maale, mis jutustavad mälust, tunnetest, ajaloo juhuslikkusest ja mineviku muljetest. Mara Ljutjuk on õppinud Eesti Kunstiakadeemias maali ja haridusteaduseid, on osalenud näitustel 2000. aastast. Ta on aktiivselt seotud Evald Okase Muuseumi programmi kureerimise ja korraldamisega ning õpetab aeg-ajalt Eesti Kunstiakadeemias maalimist.

Vaata veel:

  • Eike Epliku isikunäitus „Jagatud territooriumTartu Kunstimuuseumis kuni 30.05
  • Siiri Jürise isikunäitus „Keha(stuv) mateeriaTartu Kunstimuuseumis kuni 09.05
  • Holger Looduse isikunäitus „Taasluues neid vanu nõlvakuidKogo galeriis kuni 08.05
  • Patricia Piccini isikunäitus „ElusädeKai keskuses kuni 09.05
  • Ann Pajuvälja ja Misa Asanuma näitus „Kevad ekspress“ Hobusepea galeriis kuni 17.05
  • Raul Kelleri isikunäitus „Ideaalmaaillmad” Draakoni galeriis kuni 15.05

VESTLUS

„Kunst on disain on kunst“ avaüritus Zoomis
Kumus avaneb 7. mail näitus „Kunst on disain on kunst“ (kuraatorid Eda Tuulberg ja Karin Vicente), kus on tähelepanu all kunsti ja disaini põimimine hilisnõukogude Eestis. Kuidas väljendus disainerlik mõtteviis ja loomemeetod kontseptuaalsetes teostes ning kuidas tõstatati ja lahendati kunsti abil disainiprobleeme? Näituse avaüritus toimub 6. mail kell 17 Zoomis ja seal vestlevad disainer Maria Muuk ja arhitekt Katrin Koov, neid modereerivad näituse kuraatorid. 

Holger Loodus ja Tanel Rander vestlevad Kogo ees õues Dantest
Laupäeval, 8. mail toimub Kogo galerii ees õues Tanel Randeri ja Holger Looduse vaheline vestlus „Hüperreaalne Dante, hüperreaalne tänapäev“, kus hüperreaalsuse kaudu püütakse mõtestada Dante loomingut ja praegust maailma. Vestlus lõpetab Looduse näituse „Taasluues neid vanu nõlvakuid“, mis on Kogos viimast nädalat avatud. Tanel Rander on kunstnik ja kuraator, kes kirjutas näitusele tekstid.

 


SALONG

Salonginäitus Vent Space’is
Vent Space esitleb „Vent Space salonginäitust“, kus osalejateks on Eesti Kunstiakadeemia tudengid. Kõik teosed on müügiks ning 100% müügist läheb osalevatele kunstnikutele. Näitus on avatud digitaalselt Vent Space sotsiaalmeedias 30. aprillist. Füüsiliselt on näitus avatud sel nädalal esmaspäevast kolmapäevani (3.–5.mai) kell 10–18 ja kokkuleppel. Vent Space asub Vabaduse väljak 6/8 aadressil, sissepääs on Müürivahe tänava poolt läbi hoovi.

 


LOENG

Merike Estna räägib dramaturgia võimalustest
TantsuRUUMi uurimusliku sarja „Dramaturgia võimalused ja võimatused tantsukunstis“ hooaja viimane kohtumine toimub 8. mail kell 11–14 veebis ja lektoriks on Merike Estna. Aeg-ruumiga tegelevatel kunstižanritel tuleb tihti kokku puutuda dramaturgia mõistega, kuid kas iga valdkond saab mõistet üheselt kasutada? Merike Estna on kunstnik, kes tegeleb maalikunsti meediumi piiride kompamisega, olgu tulemuseks siis maal kui ruum, maal kui riietus, maal kui kook või maal kui vaip. TantsuRUUMis kord kuus aset leidvad kohtumised võimaldavad dramaturgia käsitluse alaseid mõttevahetusi erinevate kultuurivaldkondade esindajatega.

 

EAS Logo
Toeta meid