Naima Neidre (s 1943) on tuntud graafik ja akvarellist, kelle ülimalt õrna ja tundliku visuaalse käekirjaga teosed põimivad lugusid loodusest, merest ja inimestest. Haprad jooned tema graafikateostel sünnivad väga keerukas oforditehnikas. Praegu valmistub kunstnik sügisel Tallinna Linnagaleriis avatavaks näituseks „Nagu kivid voolavas vees“ (koos Tiiu-Pallo Vaigu ja Ingrid Allikuga, kuraator Tamara Luuk).
Kohtusime Naimaga Lasnamäel. 1980. aastatel ehitati toona alles kerkivale Lasnamäele mitme maja viimastele korrustele kunstnikele mõeldud ateljeekorterid, mis ulatusid läbi kahe korruse. Ühes sellises elab ja töötab ka Naima Neidre.
Just lõppes Türi kultuurikeskuses näitus „Apokalüptiline Noa laev“, kus oli ka teie töö. Kuidas suhestute näituse pealkirjaga, mis viitab, justkui oleks käes maailmalõpu ajastu?
Inimestele tehakse paanikat, aga mina sellega kaasa ei lähe. Kui midagi peaks juhtuma, siis mul on võimalus sünnikodusse maale elama minna. Mul on tuttav, kes ostab käte puhastamiseks 90-kraadist viina. Ta küsis, et kuidas ma lähen maale, kui meil autot pole. Jala lähen! Mis seal siis on: 120 kilomeetrit minna, kompsud käe otsas. Vanasti käidi ju ka palju jala. Kui tulebki selline kriisiolukord, et linnas ei saa elada, võib ju maale elama minna.
Teie tööde temaatika on samuti tihti seotud maa ja loodusega. Mis teid looduse juures huvitab?
Kõik on ju loodus meie ümber. Kuna olen ise pärit maalt mere äärest, siis olen merega tihedalt seotud. Ise pean mesilasi. Üldse meeldivad mulle sitikad-satikad, igasugused väikesed loomad ja olen neid ka töödel kujutanud. Aga mesilasi mitte, las nemad jäävad aeda. Viimasel kevadnäitusel panin akvarellidele pealkirjaks „Aedniku värvid“. Arvan, et igal inimesel oleks nagu oma aed, kus ta ringi toimetab ja teeb seal aias, mis ta tahab, mis talle sobib ja meeldib.