Diskussioonid kunstihariduse üle on viimasel ajal uuesti päevakorda tekkinud seoses Pärnu linnavolikogus kunstivastase sõnavõtuga esinenud poliitiku tõttu. KKEKi ajakiri võttis sel teemal aga sabast kinni selleks, et rääkida hoopis professionaalsest kunstiharidusest.
Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna alla kuulub kaheksa õppetooli: graafika, installatsioon ja skulptuur, maal, animatsioon, fotograafia, uusmeedia ja stsenograafia. Liialdamata võib öelda, et see on Eestis hetkel kõige olulisem kaasaegseid kunstnikke õpetav institutsioon, kust tuleb enamik Eestis hetkel tegutsevaid kunstnikke. Mis aga toimub teaduskonna sees, kuidas on läinud rahvusvahelise õppekavaga, kuidas on õppimist muutnud uus maja ja mida EKA ikkagi oma tudengitele kaasa annab?
Kirke Kangro on EKA vabade kunstide dekaanina töötanud aastast 2016, kui võttis osakonna juhtimise üle seniselt dekaanilt Andres Talilt. Kohtusime Kirkega tarkusekuu viimasel päeval EKAs, et arutleda vabade kunstide osakonna rolli üle ja teha koos fotograaf Tõnis Jürgensiga väike ringkäik osakonna tööruumides.
EKA alustas nüüd uues majas viiendat semestrit (maja valmis 2018. aasta sügiseks). Milline on Põhja puiesteel asuva maja mõju vabade kunstide teaduskonnale?
Esimene vastus on, et uus maja on mõjunud ikka väga hästi, meil on soov uuesti asju üles ehitada. Olukord, kust me oleme pidanud läbi tulema, on olnud rusuv, uue maja saamise lootused on seotud suure pingega. Saame olla eri osakondadega üle 10 aasta ühes majas koos – siinne sünergia on võrreldamatu. Skandinaavias on näiteks üsna haruldane, et sõltumatus ülikoolis oleks koos kunstiteadus, arhitektuur, disain ja vabad kunstid nagu EKAs.
Aga meil on suur igapäevane probleem: ruumipuudus. Kui mina dekaaniks tulin, olid kõik otsused juba tehtud ning ruutmeetrid tudengi ja õppejõu kohta Haridusministeeriumi poolt määratud. Neid määratakse absurdse standardi järgi ning ei arvestata, et kunstiülikoolidel ei ole põhirõhk auditoorsel tööl. EKA oleks pidanud end juba toona kehtestama, kuid samas mõistan, et olukorras, kus EKAt ähvardas tõesti juba teiste ülikoolidega liitmine, hoiti madalamat profiili. Praegu tegeleme ruutmeetrite juurde saamisega ja juba hakkamegi ehitama monumentaalstuudio hoonet aadressil Kotzebue 10. Olen seda väga oodanud, sest hetkel ei ole siin majas kohta tolmusemal ja mürasemal kunstitegevusel.