Alexei Gordin, vaade näitusele "Kuidas see juhtuda sai?", ArtDepoo, 2021. Foto: Joosep Kivimäe

Alexei Gordin (1989) on peamiselt tuntud maalijana, kuid ta tegeleb ka foto-, video- ja performance’i-kunstiga. Oma loomingus näitab Gordin musta huumori abil (kunsti)maailma absurdsust ja inimeste võõrandumist, käsitledes ühtlasi ebavõrdsuse ja marginaliseerunud ühiskonnagruppide probleeme. Gordini teoseid iseloomustab mõjutus karikatuurikunstist ning teksti ja visuaali kooseksisteerimine viitega koomiksi- ja meemikultuurile.

Gordin alustas aktiivselt näitustel esinemisega 2010. aastatel. Isikunäitusel „Märts 1989. August 2014“ (Tallinna Linnagalerii, 2014) käsitles ta fotode kaudu postsovetliku ühiskonna varjupoolt ja selle endiselt mõjukat kohalolu tänapäeva Ida-Euroopas. Kasvanud üles Venemaal Tomskis on ta sealseid kogemusi kasutanud mitmesugustes töödes, et juhtida tähelepanu elule üleminekuühiskonnas. Tuntud on ka Gordini projekt „Kunstnik korjab taarat“ (Y-galerii, 2014), milles ta käsitles kunstitegemise ja vaesuse temaatikat. Projekti käigus loodud teosed valmisid pudelikorjamisega teenitud raha toel. Ühtlasi dokumenteeris kunstnik oma tegevust videokaameraga, pakkudes sel viisil välja alternatiivse kultuurirahastamise süsteemi.

2015. aasta Draakoni galerii isikunäitusel „Igavesti ei ole valmis“ tutvustas Gordin maale, mida võib pidada irooniliseks kommentaariks kunstimaailma toimimisele. Seda temaatikat on ta jätkanud ka hiljem eri maalisarjadega isikunäitustel „Art Is Not Just Fun Anymore“ („Kunst ei ole enam pelgalt lõbu”, Tartu Kunstimaja, 2017) ja „Ma jäin vaikseks“ (Kogo galerii, 2018). Oma töödes on Gordin kujutanud karikatuurses stiilis kunstimaailma koos galeriide, messide ja valgete kuupidega – kunstnik jääb aga süsteemis sageli kaotaja rolli. Teoste atmosfäär on enamasti rõhuv ja selle tegelased ühiskonnast võõrandunud, muserdavat tõsielu täiendab koomiksilik tekst.

2019. aastal eksponeeris Gordin Pärnus Kultuuriklubis Tempel n-ö second-hand-maale. Teoste aluspõhjana kasutas kunstnik vanu maale, lisades neile iroonilisi sõnumeid, mis mängisid taas kunstimaailmast pärit stereotüüpidega. Leitud maalide kasutamine loomingus viitab samuti kunstiteose väärtuse ja kunstivälja toimimisloogika küsimuse alla seadmisele.

Alexei Gordin on õppinud maalikunsti erialal Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2011) ja Helsingi Kunstiakadeemias (MA, 2016). Ta on esinenud grupinäitustel Kiasmas ja Kumu kunstimuuseumis. Tema loomingut on hinnatud noore maalikunstniku preemiaga (2017). Gordini teosed kuuluvad muu hulgas Tartu Kunstimuuseumi, Leedu Rahvusgalerii ja Kiasma kollektsiooni ning Seppo Fränti erakogusse.

Lisaks

Valitud projekte

EAS Logo
Toeta meid