Kristina Õllek, Setete vood nr. 2. 2023. Pigmenttindi trükk, 40×57 cm. Kasvatatud meresoolaga, tsüanobakter, roheline fluorestseeruv pigment, lubjakivi, kett. Vaade näitusele "Hüpoksilise lima ja troopilise lubja vetes", Kogo galerii, 2023. Kunstniku loal

Kristina Õllek (1989) on visuaalkunstnik, kes töötab fotograafia, video ja installatsiooni valdkonnas, keskendudes kaasaegse visuaalkultuuri uurimisele, selle materiaalsusele ja esitamisviisidele. Oma praktikas kasutab ta sageli olukordi, mille puhul tõsielu ja fiktsioon, sünteetiline ja naturaalne, koopia ja originaal põimuvad, muutuvad hübriidseks objektiks/mateeriaks ning seeläbi tekivad uued tähendused.

Kujutise ja ruumi puhul huvitab Õllekit nähtava ja kasutatava piiride laiendamine, seda eriti kiiresti areneva ja manipuleeriva tehnoloogia ajastul. Oma viimastes projektides on ta tegelenud nii uute tehnoloogiate, geoloogiliste mateeriate, ruumiliste ja ökoloogiliste tingimuste kui ka komponentide ja ressurssidega, mis võimaldavad meie keskkonda ümber kujundada.

Õlleki looming on sageli kohatundlik, analüüsides selle eksponeerimiskohta ning näituseformaati. Ta seab kahtluse alla esitamisviisi ja installeerimispoliitika, juhindudes ajaloolise muuseumi, online-space’i ning tuleviku arheoloogia perspektiivist.

Kristina Õllek on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafiaeriala (BA 2013, MA 2016). Ta on õppinud Piet Zwarti Instituudis Rotterdamis (2016) ja Kunsthochschule Berlin-Weissensees (2012). Teda on autasustatud Eesti Kunstiakadeemia noore kunstniku preemiaga (2013, 2016). Alates 2013. aastast on ta Rundum artist-run space’i asutajaliige. Tema töid on eksponeeritud nii mitmel rahvusvahelisel grupinäitusel kui ka isikunäitustel Eestis. Tema tööd kuuluvad mitmetesse kogudesse (Eesti Kunstimuuseum, Eesti; Winterthuri Fotomuuseumi, Šveits; Euroopa Keskpanga kunstikogu, Saksamaa; ja erakogud). Ta on üks riikliku kunstnikupalga saajaid aastatel 2023–2025.

Lisaks

Valitud projekte

EAS Logo
Toeta meid