Laivi, vaade näitusele "Oma ___ on ihule kõige lähemal", kuraator Sten Ojavee, Narva kunstigalerii, 2021. Foto: Roman-Sten Tõnissoo

Laivi (1988) on kunstnik, kes väljendab end mitmesuguste moekäsitluste kaudu. Tema loomingut iseloomustab materjalipõhine ning eksperimenteeriv lähenemine tekstiilidele ja rõivastele. Laivi analüüsib riietumisviisi laiemalt nii visuaal-esteetilisel, funktsionaalsel kui ka ekspressiivsel tasandil.

Laivi varasem looming on tegelenud rõiva ja selle kandja emotsionaalse läheduse teemaga. Üks tema esimesi näitusi „Unista edasi / Liiga hea“ (2016) tegeles kantava kvaliteedi ja kandja rahulolu suhtega, valgustades välja toote lisaväärtuse tekkemehhanisme. Näituse „Piiratud piiritus“ (2017) keskmes oli küsimus, kuidas vähendada distantsi kanga ja sellest valmistatud riideeseme vahel. Jaquardi kudumismasinal töötades püüdis Laivi leida võimalusi, et rõivas kohe n-ö kanga sisse kududa. Samas seostuvad tema otsingud ka müütilise õmblusteta särgiga ning tänapäeva rõivastuse võimalike kontseptuaalsete tähendustega.

Laivi performatiivse moeinstallatsioonisarja lähtepunktiks on moe immateriaalse tahu, ruumi täitva atmosfääri kujundamine moekunsti ainelisi vahendeid – rõivaid ja materjale – kasutades. Teda on jätkuvalt huvitanud mööduva aja jäädvustamine rõivastesse ning olemuse poolest ajutiste ja jäävate materjalide ühendamine, et luua küsitava kestuse ja väärtusega tulemusi. Üheõhtuüritusel „Long Live Trashed Bodies“ (2018) eksponeeris kunstnik kottpimedas ruumis rõivaid ja aksessuaare staatiliste objektidena ning nende leidmiseks pidi külastaja kasutama taskulampi. Ootamatult pimedusse lõikuv valgusvihk sobis näitusel kultiveeritud prügikotiesteetikaga – pahaaimamatult võis paljastuda ka midagi eemaletõukavat. Väljapanekul oli eksponeeritud ka lõuendeid, mille sisse ja peale oli kangatehnoloog integreerinud rõivaesemeid, mis teose pinnalt esile kobrutasid.

Laivi on õppinud moedisaini erialal Eesti Kunstiakadeemias (BA 2012) ja Aalto Ülikoolis Helsingis (MA 2017). Ta on end täiendanud Londonis, Kopenhaagenis ja Barcelonas. Alates 2014. aastast on ta osalenud kaasaegse kunsti grupinäitustel ning eksponeerinud oma loomingut mitmel isikunäitusel. 2021. aastal autasustati teda Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga. 

Lisaks

Valitud projekte

EAS Logo
Toeta meid