Margit Säde (1984) on kunstitöötaja kõige laiemas mõttes. Kuraatori, haridustöötaja, produtsendi ja kunstniku rolli vaheldudes on tema peamisteks huvipakkuvateks teemadeks subjektiivsus, prekaarsus, kollektiivsus, keel, inimpsüühika ja hääl. Oma ettevõtmistes rõhutab ta isealgatatud, koostööl ja protsessil põhineva kunstipraktika tähtsust. Tema projekte iseloomustab ruumi- ja ajaambivalentsus, huumor ja poeesia.

Vabakutselise kunstnik-kultuuritöötajana on tal kogemused ja teadmised immateriaalse ja ebakindla töö kitsaskohtadest, mistõttu püüab ta leida turuloogikat eiravatele autoripositsioonidele omaalgatuslikke kontekste. Sellega seondub Mladen Stilinovići töö „Artist At Work“ („Kunstnik tööl“, 1978), mis näitlikustab jõudeolekut. See aga ei tähenda Säde arvates tingimata kunstitööde mitteteostamist, vaid hüpoteesi, et midagi ei pea produtseerima, kui tingimused seda ei luba. Näiteks oli see Säde lähtekoht tema kureeritud projektil „DOings & kNOTs (Kunst ja/või instruktsioon)“ (2016, Tallinna Kunstihoone), mis mõtestas Hans Ulrich Obristi näituseprojekti „Do It“ samas kohas 20 aastat hiljem.

Säde kureeritud rahvusvaheline näitus „Pilvepurustajad. Intensiivsus vs kavatsus“ (2018, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum) uuris nii loodusliku kui ka andmetöötluse pilve kujundit. Kuraatori käsitluses on pilv kui ikonograafiline atribuut ning ühtlasi abstraktne sümbol, mis kõnetab füüsikalisi ja sotsiaalseid nähtusi, digitaalseid andmebaase ja vaimseid universumeid.

Säde hiljutine projekt „Hääl ja midagi veel“ (2020, koos Egija Inzulega) etenduskunstide festivalil NU Performance sidus kokku loominguliste väljenduste ja avalduste polüfoonia. Festivali programm keskendus hääle emotsionaalse, ühiskondliku ja poliitilise potentsiaali avamisele. Festivali saatsid Säde kuraatorikäekirjale omaselt paralleelsed tegevused, näiteks spetsiaalselt ellukutsutud raadiosaade „Nupp“.

Margit Säde on õppinud Eesti Kunstiakadeemias kunstiteadust (2007, BA) ja Zürichi Kunstiakadeemias vabasid kunste (2017, MFA). 2017–2020 töötas ta Eesti Kunstiakadeemias kaasaegse kunsti magistriprogrammi õppekava juhi ja külalisdotsendina. Ta on kirjastuse Rollo Press (Zürich) kunstiline juht (2011–…). Teda on autasustatud Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti aastapreemiaga (2019).

Margit Säde teised näitused ja projektid: „Score Symposia“, Minimum ronimishall, Zürich (2018); „Hear Me With Your Eyes“, Castrum Peregrin, Amsterdam (2016); „A Selfless Self in the Nightless Night“, „Disembodied Voices & Imaginary Friends“, BAR projektiruum, Barcelona ja Corner College, Zürich (2014); „SOURCE AMNESIA“, Oslo10, Basel (2014); „Kõndides mööda salateid“, Kumu kunstimuuseum, Tallinn (2013); „Sedasi ja nii edasi“, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Tallinn ja kim?, Riga (2012–2013); „If It’s Half Broke“, „Part Fix It – Stalkers, Players and Taxies, Phone Calls and Laments, Corridors and Witness Reports, Disappointment and Shame“, CAC, Vilnius (2011); „Doings or Not“(koos Laura Kuusega), Ljublana, Grenoble, Tallinn ja Muhu saar (2008–2010); Koondatute Kunsti Keskus, Tallinna postkontor (2009).

Lisaks

Valitud projekte

EAS Logo
Toeta meid