Maria Metsalu, Kultuur. 2023. SPIELART Theaterfestival, München (Einstein Kultur). Foto: Tobias Zangl

Maria Metsalu (1990) on performance’i kunstnik, kes käsitleb praeguse aja probleeme oma keha kaudu ning kasutab selleks tihti seksuaalselt laetud väljendusviise. Tema loomingut iseloomustab huvi iseenda persooni võimaliku mütologiseerimise vastu internetiajastul, luues nii laiemaid üldistusi inimese rolli kohta kaasajal.

Mitmeosalises video- ja performance’i projektis „Fuchsia“ on olulisel kohal virtuaalsus kui kaasaja inimese keskkonna nägemise viis ning abjektse kehalisuse ja veatu kõrgtehnoloogia vaheline pinge. Videoteoste sarja „Fuchsia 3“ eksponeeriti muuhulgas Konstanet veebigaleriis (2016) ning Tallinna Linnagaleriis Tamara Luugi kureeritud näitusel „Laine parketil“ (2017, koos Peeter Ulase ja Villu Jaanisooga). Etendust „Fuchsia“ sai näha Manifesta 11 raames Zürichis (2016) ja Tallinnas NU Performance festivalil (kuraator Maria Arusoo, 2016).

Maria Metsalu teos „Svakom“ (2016) oli lavastus, mis tegeles inimese identiteedi ja presenteerimisega virtuaalmaailmas. Metsalu tõi oma keha näitel sisse noore naise subjektsuse võimalikkuse internetis: kui palju saab naine otsustada, kuidas teised internetikasutajad teda näevad? Teost on Metsalu hiljem edasi arendanud ka videoformaadis.

Üks suuremat tähelepanu äratanud Metsalu sooloprojekte on „Mademoiselle X“ (esietendus oktoobris 2017 Kanuti Gildi SAALis), mida eksponeeriti hiljem Maria Arusoo kureeritud näitusel galeriis Art in General New Yorgis (koos Merike Estnaga, 2018). Etendus jutustab Metsalu poolfiktsionaalsest tegelasest Mademoiselle x-ist, kes on veendunud, et on surnud, viidates nii zombistunud ühiskonnale. Teoses kasutas ta feministliku diskursuse elemente nagu naisekeha, vägivald, veri, viited nõiduse ja saatana seostamisele naistega.

Maria Metsalu on üks rahvusvahelise performance’i kunsti grupeeringu Young Boy Dancing Group (YBDG) loojatest ja osalistest. YBDG töid iseloomustab piiride nihutamine etendus- ja visuaalkunsti vahel, postapokalüptiline DIY-esteetika, fetišikultuur ja inimkeha modifitseerimine füüsilise pingutuse kaudu.

Maria Metsalu on lõpetanud SNDO tantsukooli Amsterdamis (2016). Ta on eksponeerinud oma teoseid Tallinna Linnagaleriis (2016) ja Art in General galeriis New Yorgis (2018). Ta on esinenud Manifesta 11 raames (2016), Kunstraum Londonis (2017), Kanuti Gildi SAALis (2018), Kiasma kunstimuuseumis (2018), YBDG-ga on ta esinenud eri sündmustel üle maailma, sh „Euro tuuri“ raames mitmel pool Euroopas (2017) 13. Balti triennaalil „Unusta tont“ Tallinnas (2018), Ateena biennaalil (2018), „Anxiety tour“ raames Tšiilis, Argentiinas ja Brasiilias (2019).

Lisaks

Valitud projekte

EAS Logo
Toeta meid