Paul Kuimet, Punased tellised, Valged talad. 16 mm filmiprojektsioon, 2018. Näitusevaade, Narva kunstiresidentuur, kuraator Nico Anklam, 2018.

Paul Kuimet (1984) on kunstnik, kes töötab fotograafia ja 16-mm filmiga ruumiinstallatiivses võtmes. Tema loomingut iseloomustab tehnikale ja tehnilisele vahendatusele omane vaatamisviis. Oma arhitektuuri- ja keskkonnafotodes ning filmides toob ta vaataja ette maailma, mida ilma kaamerata ei ole kunagi võimalik niisugusena kogeda. Seda isegi siis, kui esmapilgul tunduvad need kujutised realistlikud või loomulikud. Vaatamise ja vaatenurkade nihestamine ja kaadrite järgnevus ruumis loob tajupetteid ja hämmastust.

Kuimeti üks varasemaid sarju „In Vicinity“ (2010) esitab isikliku ja kollektiivse kogemuse 21. sajandi eesti maastikust, dokumenteerides uuselamurajoone, milles väikekodanlikud unistused kohtuvad halastamatu tühjusega. Näitusel „Viewfinders“ (2011) jätkas Kuimet tegelemist urbanistliku keskkonna ja selle identiteedi kujunemise küsimustega, viies vaataja otse objektide, maastike ja kohanimede vastuolude keskmesse. Linnakeskkonna dokumenteerijana tegi ta kaastööd ülevaatlikule kohalikku kunstiajalugu jäädvustavale raamatule „Konspekteeritud ruum. Eesti monumentaalmaal 1879–2012” (2012, ingl 2017), milles sisalduvates Kuimeti fotodes on ühendatud jahe stiil, aritmeetiline puhtus ja kontseptuaalne romantika.

Lähtudes vastumeelsusest esitada fotosid traditsiooniliselt kahemõõtmeliste ja staatilistena, eelistab Kuimet oma hiljutises loomingus neid presenteerida ruumiinstallatiivselt, suunates vaataja liikumist ja tema pilku teose suhtes. Fototeostes „Le Lys“ (2014) ja „Late Afternoon“ (2016) vaataja kohaneb, liigub tööde suhtes, näeb neid kas koos või siis vastupidi – kunstniku dramaturgia kohaselt ainult ükshaaval järgemööda.

Aastatel 2014–2017 valminud 16-mm filmides „2060“, „Exposure“ ja „Kuldne kodu“ avaldub huvi modernistlike vormide vastu. Projektsioonide esitusviisi iseloomustab dialoog ruumiga, katkematu korduvesitus ja meditatiivne tempo, mis aitab süvendada filmide skulpturaalset kvaliteeti.

Paul Kuimet on õppinud fotot ja videot Eesti Kunstiakadeemias, Helsingi Disaini- ja Kunstiülikoolis (TaiK), Balti Filmi- ja Meediakoolis ning Ida-Londoni Ülikoolis. Ta on esinenud isikunäitustega peamiselt Tallinnas, aga ka Brüsselis ja Berliinis ning osalenud mitmel grupinäitusel Riias, Brüsselis ja Roomas. Ta on end täiendanud Väino Tanner Fondi (2015), Espace Photographique Contretype’i (2014) ja Atelierhaus Salzamti (2010) residentuurides. 2018. aastal viibis Kuimet WIELS-i Kaasaegse Kunsti Keskuse residentuuris.

Lisaks

Valitud projekte

EAS Logo
Toeta meid