Raamat „Not Suitable For Work. A Chairman’s Tale“ kaasneb Jaanus Samma samanimelise näitusega, mis esindas Eestit 56. Veneetsia kunstibiennaalil.

Jaanus Samma projekt „Not Suitable For Work. Esimehe lugu“ jutustab endise kolhoosiesimehe Juhan Ojaste (1921 – 1990) loo. Ojaste oli sõjakangelane ja pereisa, kes kuulutati „ebasobivaks“. Sõprade ja tuttavate seas Esimeheks kutsutud mees arreteeriti 1960. aastate keskpaiku kahtlustatuna homoseksuaalses tegevuses ja heideti seejärel Eestimaa Kommunistlikust Parteist välja. Kaks aastat hiljem määrati talle sarnastel asjaoludel poolteist aastat vabadusekaotust. Kaotanud oma ühiskondliku staatuse, pere, töö ja väärikuse, oli Esimees sunnitud kolima teise linna, kus ta sai tööd vaid lihttöölisena. Kuid Esimees leidis tunnustuse mujal ja sai kohalikus geiringkonnas kurikuulsaks oma väljakutsuva käitumise poolest. 1990. aastal, kõigest aasta enne Eesti taasiseseisvumist ning homoseksuaalsuse dekriminaliseerimist, Esimees suri oletatavasti sõjaväelasest meesprostituudi käe läbi.

Kaheosaline raamat jutustab poliitilist ajalugu, tuues välja seni peidus olnud ajalood, kogukonnad ja identiteedid; see räägib homoseksuaalsuse pärast diskrimineerimisest ja tõstatab küsimusi, kuidas võim, vägivald, süüdimõist ja indiviidi võimetusest autoritaarses ja inimsusevastases poliitilises režiimis oma õigust eest seista.

Näituse kuraatori Eugenio Viola essee pakub uut perspektiivi sotsiaalsetele piirangutele ja LGBT kogukonna „probleemile“ Ida-Euroopas. Kevin Moss kirjutab meeste homoseksuaalsusest Nõukogude Liidus 19. sajandi lõpust tänapäevani. Maarja Kangro on kirjutanud ooperiaaria, mis põhineb Esimehe toimikul ning Slava Mogutin kirjeldab oma kogemust, mis viis ta homofoobia tõttu Venemaalt lahkumiseni 1995. aastal. Rebeka Põldsam ja Riikka Taavetti arutlevad oma tekstis Balti regiooni LGBT ajalugude üle.

Toeta meid