Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kutsub 20. märtsil kell 19 Artise kinno videokunsti teoste linastusele “Taevas sadama kohal kirendas nagu tühjale kanalile lülitet telekas”.
Üritus on tasuta.
Linastusele järgneb arutelu koos kunstnik Kristina Õlleki ja Vanina Saracinoga.
Kestvus: 69 minutit
Saracino kureeritud videoprogramm on inspireeritud ulmežanrist kui tulevikuteemalisest mõtteeksperimendist ja loob seoseid aina kiireneva tehnoloogia arengu ning inimese tekitatud keskkonnakahjude vahel. Erinevates filmimisstiilidest ja -tehnikates loodud videod kaardistavad meie aja emotsionaalset õhustikku: peaaegu nägemusliku utoopia ja hävingu vastastikmõju ning pidevaid kõikumisi jätkusuutliku tulevikulubaduse ja tehnoloogia ja inimese kui liigi eelistamisest tuleneva düstoopia vahel.
“Taevas sadama kohal oli pildita kanalile keeratud televiisori värvi” on William Gibsoni 1984. aastal avaldatud romaani “Neuromant” esimene lause.
Vanina Saracino on Berliinis elav ja töötav kunsti- ja filmiprogrammide kuraator. Ta on üks rahvusvahelise kaasaegse visuaal- ja filmikunsti kuraatoriprojekti OLHO asutajatest. Projektiga alustati 2015. aastal Rio de Janeiros ja São Paulos, nüüdseks on see jõudnud ka Teatrino di Palazzo Grassisse (Veneetsia, 2017) ja Palais de Tokyosse (Pariis, 2018). Aastatel 2013–2017 kureeris ta igakuist kunstnikufilmide programmi eksperimentaalsele kanalile ikonoTV ning juhtis koostööprojekte mitmete institutsioonide ja muuseumitega üle kogu maailma. 2015. aastal algatas ta koos ikonoTVga keskkonna- ja kliimamuutuseteemalise terve aasta kestnud näituseprojekti Art Speaks Out, mida näidati ka Istanbuli Moodsa Kunsti Muuseumis (2015) ja ÜRO kliimakonverentsil (Marrakech, 2015). Saracino kaaskureerib Screen City biennaali (Stavanger, Norra, 2019).
Videoõhtu on järjekorras teine kolmest linastusest koosnevast sel kevadel kinos Artis toimuvast programmist, mis toob Eesti publikuni nii rahvusvahelist videokunsti kui tutvustab laiemale vaatajaskonnale videosid KKEKi arhiivist. Järgmine linastus toimub 3. aprillil, kuraatoriks Sepake Angama (London/Chicago). Esimene videoõhtu oli 6. märtsil, kuraator Monika Lipšic (Vilnius).
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus (KKEK) loodi 1992. aastal rahvusvaheliste kunstiprojektide mittetulundusliku ekspertinstitutsioonina, mille eesmärk on olla oluliseks dialoogipartneriks kunstiprofessionaalidele, luues neile rahvusvahelisi võimalusi ning töötada kaasaegse kunstivälja mõtestamise suunal. Alates 1999. aastast korraldab KKEK Eesti osalemist Veneetsia biennaalil ja alates 2016. aastast on keskus Balti triennaali kaaskorraldaja. KKEK teeb koostööd nii kohalike kui rahvusvaheliste partneritega.