Vaade installatsioonile. Flo Kasearu "Õigustused" (2021). KKEKi korraldatud linnaruumi näitus "Ööpildid" Exploreri maja seintel. Foto: Tõnis Jürgens.

5. veebruaril kell 17 avatakse Exploreri maja seinal (Kai 1, Tallinn) linnaruumi kunstinäituse „Ööpildid“ teine teos: Flo Kasearu „Õigustused“.

Teost saab vaadelda kaugelt, seetõttu palume tulla avamisele hajutatult üle Mere puiestee äärse ala. Flo Kasearu teost on võimalik näha iga päev kell 17 – 22 (nädalavahetustel kuni 23) 5. veebruarist 4. märtsini.

„Õigustused“ on söejoonistuste seeria, mis kujutab reaalselt kasutatud ettekäändeid koduvägivalla õigustamiseks, olgu nendeks arvutimängus surmasaamine või puugihammustus. Sarnast joonistuste seeriat näeb praegu ka Tallinna Kunstihoones Kasearu isikunäitusel “Elust välja lõigatud”. Oma olemuselt on lähisuhtevägivald võimu kuritarvitamine omakasu eesmärgil. Samamoodi nagu on võimu kuritarvitamine omakasu eesmärgil korruptsioon, mille hõngulised teemad on praegu õhus Tallinna sadamapiirkonnas, Exploreri hoone vahetus naabruses.

Joonistus on Flo Kasearu jaoks viis kommenteerida igapäevasündmuseid või ühiskonnaprobleeme. „Kuigi selle maja fassaad on mõeldud ideaalis liikuvale valgusmöllule, tahtsin teha sellele midagi täiesti vastupidist ja näidata moodsal LED-ekraanil klassikalist  liikumatut söejoonistust,“ kommenteerib kunstnik, „See meediumite kontrast on sama absurdne nagu need „õigustused“, mida mehed on toonud oma vägivaldse käitumise seletamiseks. Sest tegelikult teame ju kõik, et vägivallale ja võimu kuritarvitamisele ei ole õigustust.“

Flo Kasearu (1985) on kunstnik, kes seob oma loomingus tegevuskunsti video, maali ja installatsiooniga ja reageerib erinevatele sotsiaalsetele protsessidele peene huumoriga. Paljudele on ta tuntud omanimelise majamuuseumi loojana Pelgulinnas, ta on võitnud 2012. aastal Köler Prize’i peaauhinna ja saanud kunstnikupalka aastatel 2016 – 2019.

„Ööpildid“ on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse algatatud linnaruumi näitus, mis toob kaasaegse kunsti Exploreri maja LED-ekraanile. Jaanuaris oli ekraanil eksponeeritud Kristi Kongi teos „Roosa pilv“, märtsis loob Exploreri fassaadile kunstiteose Norman Orro.

Exploreri ärihoone on Tallinnas Mere puiestee ääres asetsev maja, mille fassaadil on kasutatud Eestis ainulaadset lahendust: kõiki seinu katavad LED-paneelid, mis võimaldavad kuvada 360 kraadi ulatuses nii staatilist kui liikuvat pilti. Sisuliselt on kogu hoone fassaadi võimalik kasutada suure ekraanina.

Arendajale Estmak Capitalile kuuluv ärihoone Explorer on valitud ametlikult Eesti kõige keskkonnasõbralikumaks hooneks. Ärihoonele väljastati energiatõhusa ehitise sertifikaat LEED Platinum (Leadership in Energy and Enviromental Design, USGBC, USA), mis teeb sellest ametlikult Eesti kõige rohelisema omasuguste seas. Estmak Capital toetab kaasaaegset Eesti kunsti ja soovib, et linnapilt täituks värvidega ja loominguga.

KKEK on vanim kaasaegse kunsti ekspertkeskus Eestis, mis on 1992. aastast tegelenud Eesti kunstnikele ja kunstiväljale võimaluste loomisega ning korraldab Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil. KKEK osaleb aktiivselt Eesti kunstielus näituste ja teiste kunstisündmuste kureerimise ja korraldamisega ning veebiajakirja väljaandmisega.

Näituse pealkiri „Ööpildid“ on viide Doris Kareva samanimelisele 1980. aasta luulekogule.

EAS Logo