Võidutöö kavand. Autor: Kaisa Sööt.

Sel kevadel otsisid Estmak Capital ja Tallinna linn koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega kunstilist visiooni Kanuti aia lastemänguväljakule. Konkursile laekus mitmeid põnevaid töid, millest ära märgiti Kaisa Sööt (peapreemia), Timo Toots (II koht), Karl Taul (III koht).

Kaisa Söödi võidukavandis hinnati selle skulpturaalsust ja mängulisust, mis eristab teda tugevalt tavapärase mänguväljaku standardlahendusest ja mõjub iseseisva installatsioonina. Samuti tõi žürii välja pargikeskkonnaga kokku sobituvat tundlikku materjalikäsitlust.

Žürii liige, kunstnik Neeme Külm kommenteerib, et Kaisa Söödi kavand eristus terviklikkuse poolest. „Kaisa kavandil ei olnud mänguväljak hulk eri atraktsioone, vaid terviklik kunstiteos. Hindasin väga ka seda, et kasutatav materjal puit on hästi hooldatav ning vananeb looduslähedaselt.“

Konkursi ellu kutsunud Estmak Capitali esindaja Kai Mürisep ütleb: „Võidutöö kavand paelus oma ebatavalisusega, samas sobitudes vanalinna piirile. Lahendus on piisavalt kaasaegne ja ühtaegu loodussõbralik. Kuna kinnisvaraarendaja ja investor Estmak Capital pöörab väga palju tähelepanu ehituse loodussõbralikkusele, säästlikkusele materiaalsete ressurside tarbimisel, siis tundus, et just Kaisa projekt vastab kõikidele nendele märksõnadele.“

Tallinna linna esindaja Eva Tallo: „Kanuti aia olemasolev amortiseerunud valgustus asendatakse selle aasta sügiseks Interregi LUCIA projekti raames uue, keskkonnasõbraliku ja energiatõhusa valgustusega. Mänguväljaku võidutöö materjalid ja vormid sobituvad hästi uute puidust valgustusmastide ja valgustatud pargipinkidega, moodustades omavahel sobituva terviku.“

Mänguväljak asub Tallinnas ajaloolises Kanuti pargis. Visioonikonkursiga otsiti lahendust eri eagruppidele mõeldud mänguväljakule, mis oleks innovaatiline, omanäoline ja kunstiliselt huvitav, kuid samaaegselt praktiliselt ja turvaliselt  kasutatav ning ligipääsetav. Konkursi esimeses faasis oodati kunstnikelt lennukat visiooni, mis oleks inspireeriv nii lastele kui ka teistele linnaelanikele. Valikukomisjoni kuulusid Maria Arusoo ja Kaarin Kivirähk KKEKist, Tallinna linna esindajad Eva Tallo ja Aigar Palsner, kunstnikud Jevgeni Zolotko ja Neeme Külm ja Estmak Capitali esindaja Kai Mürisep. Idee viib konkursi võitnud kunstnik ellu teises etapis koostöös arendaja Estmak Capitali projekteerijate ja ehitajatega.

KKEK on vanim kaasaegse kunsti ekspertkeskus Eestis, mis on 1992. aastast tegelenud Eesti kunstnikele ja kunstiväljale võimaluste loomisega ning korraldab Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil. KKEK osaleb aktiivselt Eesti kunstielus näituste ja teiste kunstisündmuste kureerimise ja korraldamisega ning veebiajakirja väljaandmisega. Mänguväljaku ideekonkursi korraldamine lähtub KKEKi eesmärgist tuua rohkem kaasaegset kunsti avalikku ruumi.

Kinnisvaraarendaja Estmak Capital toetab kaasaegset Eesti kunsti ja soovib, et linnapilt täituks värvidega ja loominguga. Estmak Capitali prioriteetideks on innovatiivsed, kõrgtehnoloogilised, kuid samas maksimaalselt loodussõbralikud projektid. Roheline, või teisisõnu ökoehitus, ei ole pelgalt viimaste aastate trend, vaid see on firma seisukoht keskkonda puudutavates küsimustes. Rohelise mõttelaadi järgimine ehituses tähendab säästlikust energia ja materiaalsete ressurside tarbimisel kogu ehituskäigu vältel.

 

EAS Logo