KKEKi uus nõukogu: Peeter Kutman, Triin Männik, Anu Allas, Jaanus Samma ja Sirje Helme

KKEKi nõukogu uude koosseisu kuuluvad Peeter Kutman, Sirje Helme, Jaanus Samma, Anu Allas ja Triin Männik. Senise pikaaegse esinaise Sirje Helme asemel asus nõukogu juhtima Peeter Kutman.

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse viieliikmelisse nõukogusse kuuluvad tunnustatud spetsialistid, kellele läheb korda KKEKi tegevus ja arengud ning laiemalt kaasaegse kunsti roll ühiskonnas. KKEKi nõukogu roll on põhikirjaliste eesmärkide täitmise ja eelarve kasutamise järelvalve ning aastaplaanide kinnitamine. Aegade jooksul on nõukokku kuulunud kunstnikke, vabakutselisi, eri institutsioonide esindajad, kunstivälja koostööpartnereid. Nõukogu liikmed valitakse kolmeks aastaks ja need kinnitab Avatud Eesti Fond.

Peeter Kutman on vandeadvokaat ja advokaadibüroo Cobalt partner. Cobalt on toetanud Eesti osalemist Veneetsia biennaalil alates 2013. aastast. Peeter on KKEKi nõukogu liige olnud alates 2018. aastast. „Kuulsin KKEKist esimest korda, kui Maria Arusoo tuli meie büroosse 2013. aastal ettepanekuga toetada Dénes Farkase näitust Veneetsias,“ ütleb Kutman. „Ei teagi, kas vedas KKEKil või vedas meil, et Dénesi näitus oma keelepõhisuse kaudu seostus õigusvaldkonnaga ja seetõttu imponeeris meile advokaatidena väga. Sellest kasvas pikaajaline partnerlus, nii et ootan igal teisel kevadel juba suure huviga, mis projektiga seekord Veneetsiasse minnakse. Kuidagi loomulik oli, et nii pika koostöö tulemusel panustan nüüd ka vahetumalt KKEKi nõukogu liikmena“.

Sirje Helme töötab Eesti Kunstimuuseumi peadirektorina, varasemalt on ta olnud muu hulgas Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja (1992 – 2005) ja KKEKi nõukogu pikaajaline liige. „Töötamine  Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses oli väga eriline aeg,“ meenutab Helme, „Järsku oli kõik võimalk. Maailm avanes sekundiga ja uued võimalused haarasid kõiki endasse. See polnud tööl käimine, vaid elamine ettearvamatus turbulentsis. Tööaja mõiste ei kehtinud. Nii meie kui kunstnike meeletu energia tähendas igal hommikul uusi ideid, mille elluviimine  paistis loomulik. Selline eluviis ei saa lõputult kesta, aga just sellepärast ongi see aeg haruldane ja  kallis.“

Jaanus Samma on kunstnik, keda seovad KKEKiga ka mitmed koostööprojektid. 2015. aastal esindas tema projekt „NSFW. Esimehe lugu“ Eestit Veneetsia biennaalil, 2018. aastal osales Samma Eesti kunstnikuna Wielsi residentuuris. „KEKK on kohalikul kunstiväljal olnud asendamatu rahvusvahelise suhtluse arendamisel,“ ütleb Samma, „Selle tegevusest osa saamine on mulle olnud suur au ja rõõm. Loodan, et nõukogu liikmena saan anda oma panuse KKEKitegevuse toetamisse.“

Anu Allas on Kumu kunstimuuseumi kuraator ning Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi museoloogia õppesuuna juht. KKEKiga seovad teda esmajoones mitmed keskuse publikatsioonid, kuhu ta on artikleid kirjutanud, ning KKEKi rikkalik arhiiv, mida ta on seoses erinevate projektidega kasutanud. „Nõukogu liikmena hoian lisaks muudele KKEKi funktsioonidele tähelepanu all kirjastustegevust ja arhiivi kasutusvõimalusi,“ lubab ta.

Triin Männik on kommunikatsioonifirma Pluk üks asutajatest ning toimetab juba aastaid Muuseumiöö korraldustiimis. Triin on õppinud Eesti Kunstiakadeemias kunstiteadust ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kultuurikorraldust ning korraldanud muu hulgas kultuuripärandi teemaaasta, Tallinna Arhitektuuribiennaali kommunikatsiooni ning koordineerinud Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 kunsti- ja linnaruumiprojekte ning kultuuriprojekte Briti Nõukogu Eesti esinduses. KKEKi nõukogus jagab Triin just eelkõige mastaapsete kultuuriprojektide kommunikeerimise kogemust.

EAS Logo
Toeta meid