Vasakult ülevalt: Diana Tamane, Taavi Suisalu, Kristina Õllek, Holger Loodus, Laura Põld, Maria Metsalu, Margit Säde, Elo Liiv

Rahvusvahelises mõttevahetuste programmis osalevad Eesti kunstnikud Elo Liiv, Holger Loodus, Maria Metsalu, Laura Põld, Taavi Suisalu, Margit Säde, Diana Tamane ja Kristina Õllek.

Kunstnikud valiti välja avatud konkursil, kuhu laekus 42 avaldust. Suur huvi ja saadud tagasiside näitavad, et vajadus taolise programmi järgi on suur ning seetõttu loodab KKEK kindlasti programmiga edaspidi jätkata ja osalejate ringi laiendada, et võimalus osaleda rahvusvahelises dialoogis, saada oma töödele tagasisidet ja uusi kontakte oleks rohkematel kunstnikel.

Kuna konkurss oli tihe, võeti lõppvaliku tegemisel arvesse grupi soolist, vanuselist, rahvuse- ja elukoha põhist tasakaalu, samuti seda, et esindatud oleks eri meediumitega töötavad kunstnikud.

Elo Liiv (1971, elab ja töötab Triigi külas) on skulptor, installatsioonikunstnik ja pedagoog, kelle mängumaa on nii klassikalised skulptuurid kui kohaspetsiifiline video-, heli- ja valguskunst. Liiv armastab toimetada avalikus ruumis, luua nihet, komponeerida visuaalsuse ja valgusega. Ta on osalenud valgusfestivalide korraldamises ning eelmise aasta lõpus oli tema näitus „Useful (AB)use“ avatud Tartus Nooruse galeriis.

Holger Loodus (1970, Tallinnas) töötab peamiselt maali ja installatsiooni vallas. Kui tema varasemaid töid võib iseloomustada maagilise realismi kaudu, siis hilisemate teoste tarvis tunduvad sobivat ulme või alternatiivse ajaloo kategooriad. Tema näitus „Taasluues neid vanu nõlvakuid“ oli avatud enne näituseasutuste sulgemist Kogo galeriis Tartus.

Maria Metsalu (1990, Ateenas) on performance’i kunstnik, kes käsitleb praeguse aja probleeme oma keha kaudu ning kasutab selleks tihti seksuaalselt laetud väljendusviise. Tema loomingut iseloomustab huvi iseenda persooni võimaliku mütologiseerimise vastu internetiajastul, luues nii laiemaid üldistusi inimese rolli kohta kaasajal. Eestis on ta esinenud näiteks Kanuti Gildi SAALis ja tema videoteoseid on näidatud Tallinna Kunstihoone galeriis.

Laura Põld (1984, Viinis) on kunstnik, kelle teosed on sündinud tekstiili, puidu, leidobjektide, keraamika ja video ühendamisel. Oma loomingus tegeleb ta peamiselt kohataju ja selle loomise küsimustega, kasutades näituseruumi spetsiifikat ning materjalitundlikke ja jutustavaid elemente. Viimati oli tema näitus „Ajan nahka“ (koos Piret Karroga) 2020. aasta sügisel Tallinnas Vaal galeriis.

Taavi Suisalu (1982, Tallinnas) on kunstnik, kes töötab uusmeedia valdkonnas. Ta huvitub sotsiaalkultuurilistest fenomenidest ja tehnoloogia arengu põhjustatud muutustest inimese käitumises, tajudes ja mõtlemises. 2020. aasta alguses oli tema näitus „Datafanta“ koos füüsik Siim Pikkeriga Tartu Ülikooli muuseumis.

Margit Säde (1984, Zürichis) on kunstitöötaja kõige laiemas mõttes. Kuraatori, haridustöötaja, produtsendi ja kunstniku rollide vaheldudes on tema peamisteks huvipakkuvateks teemadeks subjektiivsus, prekaarsus, kollektiivsus, keel, inimpsüühika ja hääl. Oma ettevõtmistes rõhutab ta isealgatatud, koostööl ja protsessil põhineva kunstipraktika olulisust. Tema projekte iseloomustab ruumi- ja ajaambivalentsus, huumor ja poeesia. Eelmise aasta lõpus kureeris ta NU Performance festivali Tallinnas koos Egija Inzulega.

Diana Tamane (1986, Tartus) on läti päritolu kunstnik, kelle teoste peategelased on enamasti tema perekonnaliikmed ja ta ise. Isiklik mõõde Ida-Euroopa elust jutustavatele lugudele annab võimaluse teha üldistusi siinse piirkonna identiteedi kujunemise kohta üleminekuajal. Peamiselt foto- ja videomeediumis tegutsevale Tamanele pakub huvi ka fotomeedium ise – sellega seotud tähendused ja levinud arusaamad. Tänavu veebruaris näitas ta oma uut videoteost „Andris“ Pallase galeriis toimunud näitusel „Nagu tema seda näeb“.

Kristina Õllek (1989, Tallinnas) on visuaalkunstnik, kes töötab fotograafia, video ja installatsiooni valdkonnas. Oma viimastes projektides on ta tegelenud nii uute tehnoloogiate, geoloogiliste mateeriate, ruumiliste ja ökoloogiliste tingimustega, mis võimaldavad meie keskkonda ümber kujundada. Viimati näitas ta Eestis oma loomingut eelmise aasta sügisel, kui olid avatud tema näitus „Filter Feeders, Double Binds & Other Silicones“ Draakoni galeriis ning tema uut teost sai näha EKKMis grupinäitusel „Tiiger ruumis“.

Programmi eesmärk on tuua kokku kunstnikud ja teised kunstitöötajad üle Euroopa (Eesti, Soome, Läti, Rootsi, Taani, Norra, Belgia, Holland, Šveits), et anda kunstnikele võimalus arutada oma käimasolevate projektide üle ja luua uusi professionaalseid suhteid. Idee kasvas välja kunstnike välja toodud vajadusest saada rohkem tagasisidet oma teostele, samuti praegusest olukorrast, kus tavapärane rahvusvaheline suhtlus on raskendatud. Programmi valitud kunstnikele annavad tagasisidet kuraatorid, kriitikud ja teised kunstnikud, kelle valivad välja osalevate institutsioonide esindajad vastavalt kunstnike soovidele, vajadustele ja senisele loomepraktikale. Lõpliku valiku, kellega kohtuda, langetavad kunstnikud ise.

Programmi korraldavad: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Taani Kunstifond, Flandria Kunstiinstituut, Frame Kaasaegse Kunsti Keskus Soomes, IASPIS – Rootsi Kunstitoetuste Komitee Visuaal- ja Tarbekunsti Rahvusvaheline Programm, Läti Kaasaegse Kunsti Keskus, Mondriaani Fond, Norra Kaasaegse Kunsti Büroo, Šveitsi kunstinõukogu Pro Helvetia. Iga institutsioon kutsub osalema kaheksa kunstnikku, kokku osaleb 72 kunstnikku. Sellisel kujul on tegu esmakordselt toimuva pilootprojektiga.

Eesti kunstnike osalemist rahastab Põhjamaade Kultuuripunkt.

EAS Logo
Toeta meid