Kuhu minna & mida teha 07.09 – 13.09


NÄITUS

 

Kogos avaneb prantsuse kunstnike näitus
Kogo galeriis avaneb uus näitus „Bagage Cabine“, kus osalevad prantsuse kunstnikud Thomas Wattebled, Julien Des Monstiers, Jean-Baptiste Bonhomme, Gwendoline Perrigueux, Guilhem Roubichou, Florian Viel, Émilie Brout ja Maxime Marion. Näituse algidee oli, et kõik teosed tuuakse Eestisse kohale käsipagasis, kuna aga nüüd on Eesti ja Prantsusmaa vaheline reisimine keeruline, toodi need kohale kulleriga. Kuigi inimeste liikumine oli takistatud, toimus kultuurivahetus mingil määral siiski, toites uudishimu, rikastades kultuuri ja hoides elus vabadusejanu. Näituse kuraatorid on Elodie Bernard ja Liina Raus ja see jääb avatuks 17. oktoobrini. NB! Praegu on Aparaaditehases avatud ka Margit Lõhmuse kureeritud  „Aparaaditehase aastanäitus“, mis algab samuti Kogo galeriist. 

„Paberi tõmme“ tutvustab šedöövreid KKEKi arhiivist
20. septembrini on Vabaduse väljakul Lugemiku uues raamatupoes üleval näitus „Paberi tõmme. Trükised KKEKi arhiivist“, kus kuraator Marika Agu on valinud välja festivalikatalooge, näitusebuklette, kunstnikuraamatuid, graafilise disaini šedöövreid ja isekirjastatud materjale KKEKi arhiiv-raamatukogust. Näituse ajal pakub Lugemiku raamatupood 10% soodustust kõigile poes müüdavatele KKEKi kirjastatud raamatutele. Näiteks on saadaval Kris Lemsalu raamat „Birth V – Hi and Bye“ ja kogumik „Normaalsed nullindad“, aga ka mitmed vanemad trükised.

„Graafika grammatika“ jutustab graafika võimalustest 
EKA galeriis on septembri lõpuni avatud Liina Siibi ja Maria Eriksoni kureeritud grupinäitus „Graafika grammatika“. Näitusetegijaid ei huvita sedavõrd tekkinud konkreetne kujutis paberil, tõmmis, kujund, maneer, vaid graafika võime tutvustada uut ruumi. Pööratakse tähelepanu vormidele ja nende paljunemisele erinevate lausungite kaudu ning graafilise aktiviteedi avaldumisele post-distsiplinaarsel ajastul. Aluseks on võetud materjal ja öeldiseks see, mida materjal teeb. Minnakse graafiliste toimemehhanismide algusesse ja otsitakse graafika kokkupuutepunkte teiste distsipliinidega. Osalevad paljud EKA graafikaosakonna õpilased ja vilistlased ning rahvusvahelised kunstnikud. 

Katrin Enni lõi Draakoni galeriisse helikeskkonna
Eelmisel nädalal avas Katrin Enni Draakoni galeriis isikunäituse „Värinad“, mis on avatud 19. septembrini.  Näitusel loob kunstnik helilise keskkonna, kus hääle saab inimesele ammustest aegadest tuttav metall – vask. Erineva rütmi ja sagedusega helisevatest vaskesemetest kokku kõlav sümfoonia annab külastajale võimaluse lasta ennast helide sisse haarata ning kuulata teost sarnasel viisil kui loodushääli. Katrin Enni on kunstnik, kes õpib hetkel EKA kaasaegse kunsti magistrantuuris. 

Laura Põld ja Piret Karro mõtisklevad Vaal galeriis tänapäeva maailma üle
Vaal galeriis on Laura Põllu ja Piret Karro näitus „Ajan nahka“, mis koosneb Põllu installatsioonidest ja Karro märkmikutekstid ja -fotod. Piret Karro tekstid on otsekohesed ja annavad edasi Ida-Euroopa realismi. Ta kirjutab rõhukas-reljeefses vabavärsis intiimsusest ja vägivallast ning keha ja ruumi suhetest, sh trajektooril Tallinn – Berliin – Budapest. Laura Põld kõneleb metall-ehitiste, põletamata saviplaatide, pliiatsijoonistuste ja keraamiliste maalide kaudu ettevaatlikult millestki, mida võib seostada rituaalsete ruumiloomepraktikatega ja sunniga mingil moel süstematiseerida ümbritsevat kaost, jälgides lihtsaid objekte enda ümber.

 

Veel praegu avatud näituseid:

    • Ulvi Haagenseni isikunäitus „Thea Koristaja majamuuseum“
      Hobusepea galeriis kuni 16.09
    • Ingrid Alliku isikunäitus „Sekret. Omalooline peitus“
      Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis kuni 20.09
    • Liisi Eelmaa isikunäitus „Loon, mida mõtlen – ABRAKADABRA“
      Tartu Kunstimajas kuni 20.09
    • Johanna Mudisti isikunäitus „Floora ja fauna“
      Tartu Kunstimajas kuni 20.09
    • Kristaps Epnersi isikunäitus „Meelespea“
      Tartu Kunstimajas kuni 20.09
    • Indrek Grigori ja Šelda Pukite kuraatorinäitus „Hõbetüdrukud. Fotograafia retušeeritud ajalugu“
      Tartu Kunstimuuseumis kuni 27.09
    • Martta Tuomaala näitus „FinnCycling-Soumi-Perkele!“
      Tartu Kunstimuuseumis kuni 27.09
    • Jevgeni Zolotko ja Eero Epneri kuraatorinäitus „Vaikiv“
      Tartu Kunstimuuseumis kuni 27.09
    • Flo Kasearu isikunäitus „Eriolukord“ (kuraator Kati Ilves)
      Kumus kuni 04.10
    • Àngels Miralda kuraatorinäitus „Olev Subbi: maastikud aegade lõpust“
      Tallinna Kunstihoones kuni 04.10

 


RAAMAT

 

Feministik ootab mõistatama
Ilmunud on esimene feministlik mõistatustevihik Feministik, mis on sündinud Feministeeriumi ja Vikerraadio saate „Naine ajas“ koostöös. Mõistatada saab nii ajaloolisi naisi, poliitilisi naisi kui ka lahendada küsimus Olev Subbi hirmkallilt müüdud maalide teemal. Vihikusse on kaastöid teinud paljud kaasaegsed kunstnikud ja disainerid: Kadi Estland, Lilli-Krõõt Repnau, Irma Isabella Raabe, Jarõna Ilo, Maria Muuk, Brit Pavelson. Feministik on saadaval hästi varustatud raamatupoodides.

Eesti keeles ilmus Jean Baudrillard’i esseekogumik „Kunsti vandenõu“
„Kunsti vandenõu“ on kogumik Jean Baudrillard’i kunstiteemalisi esseesid, mille ta pani kirja 1987. ja 2007. aasta vahel. Selle pealkiri tuleb tema 1996. aastal publitseeritud skandaalsest artiklist, milles ta ründab kaasaegset kunsti ja seda ümbritsevat silmakirjalikkust, osutades, et kunstisfääri ühiskondlik väärtus põhineb üksnes „vandenõul“, mille kaasosalised on nii tühiseid teoseid loovad kunstnikud, teoseid promovad institutsioonid kui ka neid taipamatult, ent seda taipamatust kiivalt varjata püüdvad vaatajad. Kogumiku koostas Neeme Lopp, tõlkis eesti keelde Anti Saar, välja andis Eesti Kunstiakadeemia kirjastus.

 


VESTLUS

 

Ando Keskküla näituse finissage sel laupäeval
Kumus lõpeb laupäeval, 12. septembril pidulikult Ando Keskküla näitus „Tehnodeelia ja tegelikkus“. Osaleda saab eesti- ja venekeelsetel näitusetuuridel (kell 14 vene keeles, kell 15 eesti keeles koos kuraator Anders Härmiga). Kell 16 on kavas vestlus Keskküla maaliloomingu teemadel. Vestlusel osalevad kunstnikud Tõnis Saadoja, Anna Škodenko ja Mihkel Ilus, moderaator on Kumu kuraator Eda Tuulberg. „Tehnodeelia ja tegelikkus“ on Ando Keskküla (1950–2008) retrospektiivne isikunäitus, mis hõlmab kunstniku loomingut tema kõige aktiivsemast loomeperioodist – 1960. aastate lõpust 1990. aastate lõpuni.

Algab vestluse sari kunstikoguja ja kunstniku vahel
Mikkeli muuseumis avatud Mart Lepa kunstikogu näitusel toimuvad septembris vestlused kunstikoguja enda ja eri kunstnike vahel. Esimesel vestlusõhtul, kolmapäeval, 9. septembril on Lepaga dialoogis Kaido Ole. Vestlust modereerib näituse kuraator Eda Tuulberg. Mart Lepp on legendaarne kunstikoguja. Kaido Ole teoseid on ta kogunud juba Ole kunstnikukarjääri algusaastatest 1990. aastatel.

 

Veel samas ajakirjanumbris:
Uue hooaja juhtkiri: September on (kunsti)raamatukuu
Välisuudised: Biennaalisügis algas piirangutest hoolimata

EAS Logo
Toeta meid