Kuhu minna & mida teha 12. – 18. oktoobril


NÄITUS


Eesti ühiskonna mitmekesisuse potentsiaal Kunstihoones

16. oktoobril kell 18 avatakse Tallinna Kunstihoones näitus „Olge te hoitud ja armastatud“, mis toob publikuni Dénes Farkasi, Tõnis Saadoja ja Jevgeni Zolotko loomingu koos suurendatud ja väljavalgustatud fotodega Prinzhorni kollektsioonist. „Dénes Farkasi, Tõnis Saadoja ja Jevgeni Zolotko loomingu kogemus on olnud võimsam kui kõne, see on pigem üleujutus, kus vee peale jäämiseks tuleb suu kinni hoida. Meie oma ungarlane Dénes Farkas, meie oma venelane Jevgeni Zolotko ja meie oma eestlane Tõnis Saadoja esitavad vägeva läbilõike Eesti ühiskonna mitmekesisuse tagasihoidlikust potentsiaalist. Neil kolmel, kes kõnnivad üksildastena, õnnestub iseendast rääkides rääkida millestki endast palju suuremast,“ ütleb näituse kuraator Tamara Luuk. Näitus on avatud 20. detsembrini.

Nädala lõpus avaneb Tartu Kunstimuuseumis Alan Proosa isikunäitus
Laupäevast, 17. oktoobrist on Tartu Kunstimuuseumis Alan Proosa isikunäitus „Armastuse, õitsengu, hurma ja kaduviku lood“, mille kuraator on Indrek Grigor. Näitus koondab kunstniku poolt viimase nelja aasta jooksul Kagu-Aasias, ennekõike Tais elatud ja kogetud aja vältel jäädvustatud fotomaterjali. Proosa reisid on olnud isiklikku laadi ja see peegeldub ka tehtud fotodes, kus eksootika imetluse kõrval ei puudu üldinimlik identiteedi ja koha otsimine. Proosa vaatepunkti, mis on vahendatud läbi fotode ja videode, muudab sealjuures unikaalseks ja kultuurilooliselt väärtuslikuks asjaolu, et ta ise ei ole kõrvaltvaataja – kõik toimuv on osa tema elust ja autor seeläbi osa sündmustest. Näitus on avatud 31. jaanuarini 2021.

Johanna Mudisti „Ajarändur Raplas
Johanna Mudist avab 16. oktoobril kell 18 Rapla Kaasaegse Kunsti Keskuses näituse „Ajarändur“. Omamoodi rändnäitust on juba eksponeeritud Tallinnas ja Tartus, kuid saab näga ka mõningaid uusi teoseid. Maalidel mõtestab kunstnik aja tajumist ja inimeste elutunnetust. Johanna Mudist on kunstnik, kes töötab Tallinnas ja on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna magistriõpingud. Näitus on avatud 1. novembrini.

Holger Loodus avas näituse Haapsalus
Kuni 1. novembrini on Haapsalu Linnagaleriis avatud Holger Looduse näitus „Volüüm III“. Tegu on Looduse näitusesarjaga, kus ta mõtiskleb maalidel modernsusest kui ajast, mil inimese mõttelaad alustas häälestumist tehnilisele progressile ehk millelegi tollal senikujuteldamatult uuele. Näituse atmosfääri loomiseks kasutab kunstnik selliseid kujundeid nagu lumesadu, hingeaur, metallide rütmiline liikumine, ülekuumenemine, plahvatus. Looduse sõnul on teda inspireerinud Joseph Wrighti teadusromantilised maalid.

Uued näitused EKLi galeriides
Eesti Kunstnike Liidu vanalinna galeriid, Hobusepa ja Draakoni, rõõmustavad sel nädalal vaatajaid uute näitustega. Hobusepea galeriis avan 14. oktoobril näituse „Värvi lugu“ kunstnik August Sai, kelle fookuses on maalikunsti meedium ja selle tähendus ja võimalused tänapäeval. Draakoni galeriis avab 12. oktoobril näituse „Demiurgi Tupperware“ kunstnik Lauri Koppel. Näitus on paranoiline vaade suvilate näitel meie lagunevale arhitektuuripärandile. Aeg on armutu ja Demiurg on selle kuratlik ainuvalitseja. Kui kedagi ei ole enam ruumis, siis kes seal on? See on Demiurg, Demiurgi enda õhukindlas säilituskarbis.

Veel praegu avatud näituseid:

 • Laivi ja Mihkel Maripuu näitus „Tuleviku ootamatu ilmumine“
  Tartu Kunstimajas kuni 18.10 NB! Viimast nädalat!
 • Arne Maasiku isikunäitus „Omaruumid“
  Tartu Kunstimajas kuni 18.10 NB! Viimast nädalat!
 • Maris Paali isikunäitus „Iiveldus“
  Tartu Kunstimajas kuni 18.10 NB! Viimast nädalat!
 • Naima Neidre, Tiiu Pallo-Vaigu ja Ingrid Alliku näitus „Nagu kivid voolavas vees“ (kuraator Tamara Luuk)
  Tallinna Linnagaleriis kuni 08.11
 • Marten Esko, Vanina Saracino, Lea Vene kuraatorinäitus „Tiiger ruumis“
  EKKMis kuni 01.11
 • Inês Geraldes Cardoso, Karin Laansoo ja Triin Metsla kuraatorinäitus „Leviaatan. Paljassaare peatükk“
  Kai kunstikeskuses kuni 08.11
 • Kristi Kongi kuraatorinäitus „Lase mul üks kord veel unistada“
  Narva Muuseumi Kunstigaleriis kuni 10.01.2021

FILM

 

Filmiõhtu ja ajakirja esitlus Kai keskuses
Neljapäeval, 15. oktoobril kell 18 esitletakse Kai kunstikeskuses ajakirja Estonian Art uut numbrit, mis keskendub antropotseenile. Vaatluse all on nii biomass, tulevikutekstiilid, antropotseen Eesti visuaalkultuuris, ökoaktivism Baltimaades, alternatiivsete tulevikunarratiivide võimalikkus kui ka kogukonnaaiad kunstipraktika osana. Pärast esitlust linastub film “Plastiku lugu” (režissöör Deia Schlosberg, 2019), mis annab põhjaliku ülevaate inimtekkelisest plastikureostuse kriisist ja selle ülemaailmsest mõjust meie planeedile ja inimeste tervisele. Üritus kuulub näituse “Leviaatan: Paljassaare peatükk” publikuprogrammi.


LOENG

 

Tanja Muravskaja loeng ühiskondliku näo koondportree loomisest
Fotomuuseum kutsub portreeaasta raames neljapäeval, 15. oktoobril kell 18 Tanja Muravskaja loengule, kus kunstnik räägib ühiskondliku näo koondportreest fotograafias. Muravskaja on oma loomingus tihti kasutanud portreed, olgu selleks siis laulva revolutsiooni ja Rahvarinde võtmefiguuride portreedesari „Nemad, kes laulsid koos“ (2008) või NATO sõdurite portreed kunstnikraamatus „Raamat sõdurist“ (2018). Loengule tuleb eelnevalt registreeruda siin ja kohtade arv on piiratud.

Reet Varblane naistest Ado Vabbe loomingus
Laupäeval, 17. oktoobril kell 16 kutsub Kumu näitusele „Ado Vabbe. Wunderbar“, kus kunstiteadlane Reet Varblane peab loengu teemal „Naisekuju Ado Vabbe loomingus“. Vabbe kunstist, eelkõige tema naisekujust rääkides ei saa mööda kirest, ka seksuaalses mõttes. Ent seda kirge ei iseloomusta naudinguiha, vaid pigem kurbus, maailmavalu ja kaotus – tunded, mida saab avada melanhoolia mõiste kaudu. Loengus uuritakse, millised melanhoolia ilmingud väljenduvad Vabbe loomingu eri perioodidel ja kuidas on need seotud nii kunstniku isikliku elu kui ka ühiskonnaga laiemalt.


KONKURSS

 

Avalikud hooned ootavad kunstiteoseid
Hetkel on käimas viis avalikku kunstkonkurssi, kus otsitakse teoseid avalikesse hoonetesse. Juba sel nädalal, 15.10 on tähtaeg esitamaks kavandid Ida-Viru Keskhaigla kunstikonkursile. Mõnevõrra rohkem on aega teistega: teoseid otsivad Tabasalu riigigümnaasium (tähtaeg 21. oktoobril), Järvamaa Kutsehariduskeskus (4. novembril), Saaremaa riigigümnaasium (18. novembril), Põllumajandusamet (25. novembril), Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õpilaskodu (16. detsembril). Kunstnikud, leidke endale sobiv konkurss ja kandideerige!

 


Veel samas ajakirjanumbris:
Suur lugu. EKA vabade kunstide dekaan Kirke Kangro: parim kunstiharidus valmistab ette pidevaks tundmatuga tegelemiseks

EAS Logo
Toeta meid