Kuhu minna & mida teha 18. – 24. mail


ÄRA MAGA MAHA!

 

Kolmapäeval, 20. mail
Kolmapäeval ilmub KKEKi lehele uus video seeriast „Arhiivikuller“. Seni saab vaadata veel rühmituse Avangard videoteost „Visitors From the Future“ (2002), mis kujutleb planeedile Maa saabuvaid külalisi tulevikust. Need pole aga tulnukad, vaid rõõmsad vanainimesed, kelle roosasid särke ehivad positiivsed kirjad. Iga „Arhiivikulleri“ videoga kaasneb ka tutvustav tekst ja kunstnikupoolne kommentaar.

 


NÄITUS

 

Ando Keskküla retrospektiiv avaneb Kumu suures saalis
Alates reedest, 22. maist on Kumu suures saalis avatud Ando Keskküla näitus „Tehnodeelia ja tegelikkus“ (kuraator Anders Härm), kus lisaks saab näha ka mitmete Keskküla kaasaegsete töid. Ando Keskküla oli üks olulisemaid 1960. aastate kunstiuuendajaid, kelle tööd on varieerunud popkunstist hüperrealismi ning video- ja installatsioonikunstini. 1999. aastal esindas ta Eestit Veneetsia biennaalil. Näitus keskendub Keskküla loomingule tehnoloogia, psühhedeelia ja tegelikkuse mõistete kaudu.

Uued näitused avanevad Hobusepea ja Draakoni galeriides
19. mail avaneb Draakoni galeriis Aksel Haagenseni näitus „Põgeneme?“ (kuraator Saskia Lillepuu), mida saab vaadata 5. juunini. Noor kunstnik Haagensen töötab peamiselt foto- ja installatsioonitehnikates ning teda huvitab dokumentaalsus meediumina. Hobusepea galeriis avab 20. mail näituse „Rõõmustajad tumedas“ maalikunstnik Manfred Dubov. Näitus on avatud 29. juunini.

Marje Üksine Vabaduse galeriis
Marje Üksine
avas eelmisel nädalal näituse „Mõtterännud“ Vabaduse galeriis. Seda saab näha 3. juunini. Üksine tegutseb Eesti kunstiväljal alates 1970. aastatest ja näitusega tähistabki kunstnik oma pool sajandit kestnud tegutsemist kunstiväljal. Üksine on olnud tähelepanelik jälgija, flaneur ja motiivide koguja, et nendest graafikatehnika(te)sse viiduna – olgu siis mitmelt plaadilt kokku trükituna värviliste või ka mustvalgete sügavtrükilehtede või litodena – esitada oma, parajalt nihestatud maailm.

Eriolukorrast inspireeritud näitus Tartu Kunstimajas
Eelmisel nädalal avati Tartu Kunstimajas Peeter Talvistu kureeritud näitus „Esmaspäeval oli meil siin veel lumine“, mis võtab kokku kahe erineva lähenemise kaudu viimaste kuude olukorra ja elutunnetuse. Väikeses saalis sedastatakse läbi Eerik Haameri, Marko Mäetamme ja Diana Tamane teoste eraldatuna nelja seina vahel istumisega seostatavaid fakte. Seda kolmikut täiendavad kunstnike teosed, mida kuraator on kohanud eriolukorra ajal internetis. Fuajees seob kahte saali kunstiteadlase Indrek Grigori videovestlus maalikunstnik Peeter Krosmanniga, kus otsitakse vastuseid praktilistele küsimustele. Näitus on avatud 31. maini.

Reimo Võsa-Tangsoo ARSi projektiruumis
ARSi projektiruumis on mai lõpuni pikendatud Reimo Võsa-Tangsoo näitust „[ 1 | 2 ]“, mille lähtepunkt on stseen Michelangelo Antonioni filmist „Blow Up“, kus miimid mängivad tenniseväljakul tennist ilma reketite ja pallita. See on kujund meid ümbritsevale konstrueeritud tõelisusele ja kriitika meie igapäevaste tegevuste tõsidusele/tõsiseltvõetavusele.

Olev Subbi Adamson-Ericus ja Mart Lepa kunstikogu Mikkelis
Eesti Kunstimuuseumi näitusemajades on eriolukorra ajal avanenud kaks uut näitust: Olev Subbi „Ideaalmaailmade otsinguil“ (kuraator Ülle Kruus) Adamson-Ericu muuseumis vanalinnas ja Mart Lepa kunstikogu näitus „Isiklik sajand“ (kuraator Eda Tuulberg) Mikkeli muuseumis Kadriorus. Olev Subbi näitus keskendub tuntud kunstniku ideaalmaailmade otsinguile karmis ENSV reaalsuses. Mart Lepa kunstikogu näitus on fookuses Peeter Mudisti, Jüri Arraku, Valdur Ohaka ja Endel Kõksi pärand. Näitust täiendab Piibe Kolka dokumentaalfilm Mart Lepast. Filmi saab vaadata ka veebist siit.

Kreenholmi pärand ja Balti modernistlik ornament ETDMis
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis saab veel 26. juulini näha menukat näitust „Mustrid: Kreenholmi tekstiilidisain 1963–2005“ Kreenholmi manufaktuuri tekstiilipärandist. Galeriis on avatud uus näitus „Ornament ja Balti modernistlik disain, 1955–1985“ keskendutakse ornamendi variatsioonidele Balti disainis. Kui modernismiga seostuvad esmapilgul puhtad värvid ja jooned, siis tegelik disainiajalugu on palju kirevam ja nüansirohkem.

 


RAAMAT

 

Eesti Kunstimuuseumi raamatupoes on soodusmüük kuni 19. maini. Allahinnatud on mitmeid väärt raamatuid, näiteks Katja Novitskova näitusega „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“ kaasnenud kataloog või Kaarel Kurismaa „Kollase valguse orkester“, mis kaasnes samanimelise näitusega. EKMi kirjastuselt on ilmunud ka mõned uued raamatud: Vello Vinna näituse kataloog ja Kai Stahli koostatud arhiivimaterjalidel põhinev „Ainulaadne sõsarkond. Õed Kristine, Lydia ja Natalie Mei“, mis jutustab Pallase ajastu ühtedest olulisematest naiskunstnikest.

 


Praegu veel avatud:

Veel samas ajakirjanumbris:
Välisuudised: rahvusvaheline kunstimaailm eriolukorras

EAS Logo
Toeta meid