(Kuhu minna &) mida teha 30.03–05.04


KUNST INTERNETIS

„Arhiivikuller“ toob videokunsti kodudesse
KKEKi uus rubriik „Arhiivikuller“ jätkab arhiivist pärit videoteoste tutvustamist kolmapäeviti. Veel saab vaadata eelmise nädala „Arhiivikullerit“ Anu Juuraku teosega „Matsalu I“, mille tegevus hargneb imekaunil suvepäeval. Kolmapäeval tervitab publikut aga juba täiesti uus teos. Iga töö on veebis vaadatav nädal aega. Teosega kaasneb lühike tutvustus ja kunstniku kommentaar teose sünniloo kohta.

Eesti Kunstimuuseum jagab kodusid kujutavaid töid
Eesti Kunstimuuseum on aktiveerinud oma sotsiaalmeedia kanalid ja postitab iga päev üht kogudest pärit teost, mis kujutab kodu. Siiani on näha saanud Ludmilla Siimu, Lydia Mei, Eduard Wiiralti ja mitmete teiste armastatud eesti kunstnike arusaamu kodusest elust.

 


RAAMAT

Lugemissoovitus: Kaja Kannu „Tänavatüdruk“
Ilmunud on etenduskunstniku Kaja Kannu raamat „Tänavatüdruk“, mis jutustab tema filosoofiaõpingutest Tallinna Ülikoolis. Kindlasti on raamat maiuspala kõigile neile, kes ise on kunagi TLÜs humanitaariat õppinud, kuid jutustajatalendiga Kannu on põnev lugeda ka ilma selle kogemuseta. Eelmisel nädalal sai Kaja Kannu mõtteid lugeda ka Eesti Ekspressi Areenist, milles avaldati tema vestlus Kadri Karroga.

 


TUUR

Anu Allase tuur Kumu näitusel „Eneseloomine“
Eelmisel nädalal avaldas Kumu Facebookis live-video, mille vahendusel teeb Anu Allas ringkäigu näitusel „Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis“. Video kogus üle 40 000 vaatamise ja on nüüd kõigile huvilistele järelvaadatav. Kuuldavasti on kavas selliste tuuridega jätkata. Järgmisena peaks veebi üles riputatama uut püsiekspositsiooni „Tulevik on tunni aja pärast“ tutvustav ringkäik, mille käigus saab näha Eesti 1990. aastate kunsti kullafondi. Heili Sibrits kirjutas Postimehele Allase tuurist ka lühikese arvustuse, nii et tundub, et sündinud on juba ka karantiiniajale vastav kunstikriitika!

Tuur Kris Lemsalu näitusel Berliinis
KW Kunstikeskus Berliinis on üles riputanud kuraatorituuri Kris Lemsalu ja Kyp Malone’i näitusel „Love Song Sing-Along“. Näha saab Lemsalu keraamilisi skulptuure ja tema muusikust abikaasa tekstiilile prinditud joonistusi.

 


RAADIO

„Kunstiministeerium“ kolis Soundcloudi
Sel kuul jäi saade „Kunstiministeerium“ karantiini tõttu ära, kuid Maarin Mürgi intervjuu Eesti Kunstnike Liidu presidendi Elin Kardiga on Soundcloudis. Teemadeks on muuseas ka kunstnike olukord ja võimalused koroonakarantiini ajal.

Kunstisaate „Vitamiin K“ arhiiv IDA Raadio lehel
„Vitamiin K“ on IDA Raadio kunstisaade, mida juhivad Siim Preiman ja Lilian Hiob. Kui teil mõni saade on kuulamata jäänud, siis nüüd on hea aeg need järelkuulata. Intervjuusid Eva Mustoneni, Ede Raadiku, Edith Karlsoni, Karel Koplimetsa ja paljude teiste toredate kunstnikega.

 


VÄLISUUDISED

*

Soome Kone Fond kuulutas välja avaliku konkursi koduresidentuuride programmi. Valitud osalejatele makstakse kolme kuu jooksul stipendiumi (2400–3500 eurot kuus) ning sel ajal saavad nad keskenduda erialasele tööle oma kodus. Stipendiumile saavad kandideerida ka teiste riikide loomeinimesed, kuid nende tegevus ja projektid peavad olema Soomega seotud.

*

Eelmisel nädalal on mitmed suured riigid tulnud välja jõuliste abipakettidega, mille eesmärk on aidata karantiini tõttu majanduslikesse raskustesse sattunud vabakutselisi ja kultuuriinstitutsioone. Saksamaa andis teada, et eraldab 50 miljardit eurot vabakutselistele loomeinimestele ja väikestele institutsioonidele. See raha jaotatakse stipendiumideks, et aidata kunstnikul näiteks ateljee või galerii renti maksta. Toetust saavad taotleda ka meediaväljaanded. 50 miljardi euro sees on ka vabakutselistele mõeldud kuuekuuline tasuta tervisekindlustus.

*

Suurbritannia on sarnaselt eraldanud 160 miljoni naela suuruse hädaabitoetuse institutsioonidele ja vabakutselistele. Selle summa sees on 20 miljoni naela suurune toetus, mis on mõeldud vabakutselistele kunstnikele. 90 miljonit naela on mõeldud neile institutsioonidele, mis saavad nõnda riiklikku toetust (näiteks sellised tuntud näitusemajad nagu Southbank Center või Whitechapel Art Gallery). Ülejäänud summale saavad kandideerida kunstiasutused, mis muidu riiklikku toetust ei saa. Siit saab vaadata ka mõne teise riigi meetmeid karantiinis toimetulekuks. Järgmisel nädalal avaldame ka KKEKi ajakirjas nõuandla-rubriigi, kus jagame soovitusi, kuidas Eesti kunstnikel või kunstiinstitutsioodel kriisis toime tulla.

*

Frieze tegi intervjuu documenta 13 kuraatori ja praeguse Castello di Rivoli kaasaegse kunsti muuseumi direktori Carolyn Christov-Bakargieviga, kes kirjeldab kunstimuuseumide olukorda Itaalias ja ohtusid, mida koroonakriis võib kaasa tuua. Kuraator ja filosoof Paul B. Preciado kirjutas Artforumi ajakirjale, kuidas tema näeb maailma pärast koroonaviirust. Kunstikriitikute duo The White Pube avaldas ajakirjas Dazed kolumni, milles kriitikud arutlevad kunstiülikoolide lõpunäituste ärajäämise üle sel aastal ning pakuvad välja, mida võiksime praegusest olukorrast õppida. Muuseas, Dazed pakub praegu oma järgmise numbri (kevad/suvi 2020) digiversiooni tasuta, registreeruda saab siin.

 

Veel samas ajakirjanumbris:
Naistekuu 2020. Juta Ristsoo: väiksele rahvale on oluline, et nende kultuuri tuntaks

Toeta meid