Kuhu minna & mida teha 5. – 11. oktoobril


NÄITUS

Näitus EKAs valminud monumentaalmaali kavanditest
8. oktoobril avaneb EKA galeriis EKA muuseumi näitus „Nähtamatu monumentaalmaal“, kus saab näha aastatel 1962–1995 Kunstiakadeemias loodud teoseid ja nende kavandeid, milles on ideelahendusi erinevate tööde teostamiseks freskos ja sgrafiitos, mosaiigis ja vitraažis – kõigis klassikalistes monumentaalmaali tehnikates. Näitust täiendab Kai Kaljo loodud video, kus kunstnikega tehtud intervjuude vahendusel vaagitakse monumentaalmaali saatust ja hävimislugusid, samuti kaasneb näitusega kataloog. Näitusel esineb 46 kunstnikku kokku 138 tööga. Näituse vanim eksponaat on Dolores Hoffmanni Rahu kinost eemaldatud fresko fragment (1962–1963), hiliseim Ivika Luisu mosaiigi tehnikas diplomitöö osa (1995). Loe juurde lühiintervjuud kuraator Reeli Kõivuga!

Sten Saaritsa isikunäitus Vent Space’is
Vent Space projektiruumis on 5.–14. oktoobril avatud Sten Saaritsa näitus „Kohaloleku puudumine“, kus saab näha kunstniku kolme uut teost: „Ootamine“, „Armas force majeure“ ja „Kümne kilomeetri kõrgused unistused“. Töid iseloomustab katse luua mõtteruumidest materiaalseid mikromaastikke, kus kriisiaegsed argipäevased nähtused ja tunded avanevad uues valguses. Sten Saarits on heli-, video- ja installatsioonikunstnik. 

Tekstiilid ja maasikad Viljandis Kondase Keskuses 
Viljandis Kondase keskuses on veel selle nädala lõpuni avatud Moskva kunstniku Veronika Garanina tekstiilikompositsioonide näitus „Läbi nõelasilma“, kus kunstnik loob tikandite ja eri kangaste abil elulisi olukordi kajastavaid teoseid. 28. oktoobrini näeb keskuses ka Tartu tänavakunstnik Kairo näitust „Maasikamaania ravi“, mis on inspireeritud Paul Kondase legendaarsest „Maasikasööjate“ teosest. 

Kristina Õlleku näitus Draakoni galeriis
Draakoni galeriis avati eelmisel nädalal Kristina Õlleku isikunäitus „Filtertoidulised, kaksikseosed ja teised silikoonilised“, mis on avatud 10. oktoobrini. Installatiivne näitus  põhineb uurimusel ja isiklikul vaatlusel inimtekkelistele mõjudele mereökoloogiale, keskendudes Põhjamerele ja selle filtreerijatele – sinimerekarpidele, austritele ja laienevale meduuside populatsioonile. Töö käigus uurib kunstnik Põhjamere piirkonda, kujutledes selle spekulatiivseid eeldusi ja muutusi, mis puudutavad mereelustiku ökoloogiat.

Maria Kapajeva lahkab naise rolle meedias
Kunstihoone galeriis on avatud Maria Kapajeva isikunäitus „Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides“. Traditsioonilisi soorolle peetakse sageli paratamatuseks nagu loodusseadusi, mitte ühiskonna ühisloomeks. Seetõttu on need ka visad kaduma. Levinumate stereotüüpide järgi oodatakse naistelt ühelt poolt igavest noorust, teiselt poolt emaks saamist. Selliseid rolle taastoodavad haridus, meedia ja kultuur. Mis aga juhtub siis, kui sa ei taha endale võtta kumbagi rolli? Maria Kapajeva küsibki otse: „Kas midagi muud polegi võimalik?“ Näitus jääb avatuks 8. novembrini. Loe juurde ka intervjuud Maria Kapajevaga Postimehe ja KKEKi ühisest intervjuusarjast „Kunst sinu ümber“. 

 

Veel praegu avatud näituseid:

 • Kristi Kongi kuraatorinäitus „Lase mul üks kord veel unistada“
  Narva Muuseumi Kunstigaleriis kuni 10.01.2021
 • Naima Neidre, Tiiu Pallo-Vaigu ja Ingrid Alliku näitus „Nagu kivid voolavas vees“ (kuraator Tamara Luuk)
  Tallinna Linnagaleriis kuni 08.11
 • Marten Esko, Vanina Saracino, Lea Vene kuraatorinäitus „Tiiger ruumis“
  EKKMis kuni 01.11
 • Laivi ja Mihkel Maripuu näitus „Tuleviku ootamatu ilmumine“
  Tartu Kunstimajas kuni 18.10
 • Arne Maasiku isikunäitus „Omaruumid“
  Tartu Kunstimajas kuni 18.10
 • Maris Paali isikunäitus „Iiveldus“
  Tartu Kunstimajas kuni 18.10
 • Inês Geraldes Cardoso, Karin Laansoo ja Triin Metsla kuraatorinäitus „Leviaatan. Paljassaare peatükk“
  Kai kunstikeskuses kuni 08.11

 


Veel samas ajakirjanumbris:
Sel nädalal: Reeli Kõivu kureeritud monumentaalmaali näitus avaneb EKA galeriis

EAS Logo