Kuhu minna & mida teha: kaasaegse kunsti sündmused 9.–15.03

Ede Raadiku näitus „Parim, kes sa kunagi oled“ Tallinna Linnagaleriis

ÄRA MAGA MAHA!

 

59. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi infotund
Homme, 10. märtsil kella 11−12 tutvustatakse Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kontoris Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi tingimusi ja uut paviljonihoonet. Infotund on eesti keeles, kuid küsimusi saab esitada ka inglise keeles. Palun andke oma tulekust teada siin.

Residendiring Kai kunstikeskuses belit sağiga
Kolmapäeva õhtul, 11. märtsil kell 18 saab Kai kunstikeskuses tutvuda seal resideeruva kunstniku belit sağiga. Näha saab kunstniku videoteoseid, mis keskenduvad suuresti vägivalla visuaalse kujutamise rollile Türgi, Saksa ja Hollandi poliitiliste konfliktide kogemises ja tajumises. Linastustele järgneb vestlus belit saği ja Maarin Ektermanniga.

Vestlusring Ede Raadiku näitusel
Ede Raadiku näitus „Parim, kes sa kunagi oled“ Tallinna Linnagaleriis keskendub võimalustele, kuidas võimestada naisi oma elu ise juhtima. Reedel, 13. märtsil kell 17.30 vestlevad selle teemal haridus- ja õigusvaldkonna ning vaimse ja füüsilise tervise asjatundjad, suunab kunstnik Ede Raadik.

Eike Eplik avab isikunäituse Kogo galeriis
Laupäeval, 14. märtsil kell 15 avatakse Kogo galeriis Eike Epliku näitus „Biomass – kummitus nurgas“, mida saadavad Mehis Heinsaare tekstid. Seekord loob ta kogu galeriiruumi hõlmava installatsiooni, mis koosneb eri materjalidest (savi, portselan, metall, leidmaterjal, pudu) tehtud objektidest. Näitus on avatud 2. maini.

 


NÄITUS

 

Epp Kubu fotod Positiivi galeriis
Täna, 9. märtsil kell 18 avatakse galeriis Positiiv Epp Kubu näitus „Paralleelne kiir“. Näitus on poeetiline koosmäng valguse, värvi ja ruumi vahel. See on visuaalne essee, mis võrdleb ja uurib loodusmotiive ning inimese loodud valgusolukordi filmivõtetel. Epp Kubu on vabakutseline visuaalkunstnik, filmitegija ja stsenograaf. Näitus on avatud 27. märtsini.

Taavi Tulevi digitaalkunst Vaal galeriis
Neljapäeval, 12. märtsil kell 18 avab heli- ja visuaalkunstnik Taavi Tulev näitusega „Lõpmatus“ Vaal galerii kevadise näitusehooaja. Näituse avamisel toimub kunstniku elektroonilise muusika etteaste. Näitusel on eksponeeritud digitaalsed joonestused, kus kohtuvad optilisi efekte loovad kordused, geomeetrilised vormid ja psühhedeelsena mõjuvad värvikontrastid. Taavi Tulev on kunstnik ja muusik, kelle helikunsti iseloomustavateks märksõnadeks on minimalistlik elektroonika ning tehnoloogilised helimaastikud.

Grupinäitus „Sumin“ EKA galeriis
14. märtsil kell 18 avatakse EKA galeriis Country Music-nimelise kuraatorite duo kureeritud grupinäitus „Sumin“. Country Music on Daniel Iinatti ja Anna Sagströmi koostööprojekt, mis on sündinud roostevöö tehasepõrandatel, deindustrialiseeritud tühermaade elu ja tempo söövitavas regressis ja linnakeskkonna terasest kootud prekaarsetes kompositsioonides. Osalevad kunstnikud: Ari King, Linda Spjut, Matilda Tjäder ja Nikhil Vettukattil. Avamisel esineb performance’iga Linda Spjuti.

Liisa Kruusmägi maalid Fahle galeriis
Eelmisest nädalast on Fahle galeriis avatud Liisa Kruusmägi maalide näitus, mis on jätk eelmise aasta näitusele „Limonaad asfaldil“. Kui varem oli maalide peategelane tihti üksik mõtlik tütarlaps koduses keskkonnas, siis nüüd on see tüdruk läinud rändama. Tema tee viib mägedesse, metsa ja mere äärde, seltsiks on tal sõbrad ja metsloomad, lõõmavad lõkked ning lummav loodus. Näitus on avatud 22. aprillini.

Aino Bachi näitus temanimelises galeriis
Tondil asub Bach galerii, mis on keskendunud Aino Bachi teoste müügile ja eksponeerimisele. Neljapäeval, 12. märtsil kell 18 avatakse seal näitus „Aino Bach – naine graafikas“, mida täiendab Helen Tago ja Kaija Kesa graafika. Pallase kunstikoolis alguses Nikolai Triigi ja hiljem Addo Vabbe juures õppinud Aino Bach (1901−1980) on üks tuntumaid graafikuid Eesti kunstiloos.

 


FILM

 

Dokumentaalfilm Harry Gruyaertist Kumus
Kolmapäeval, 11. märtsil kell 18 linastub Kumu auditooriumis Gerrit Messiaeni film „Fotograaf Harry Gruyaert“ (2019). Belgia päritolu fotograaf Harry Gruyaert mõtleb värvides, teda huvitab inetuse ilu, võimalus märgata asju, situatsioone, inimesi. Hinnatud on Gruyaerti fotod Marokost, Indiast, Egiptusest, Pariisist. Tema tagasihoidlik natuur on ometi sidunud enda ümber ohtralt kunstnikke ja kultuuriinimesi; ta on ka üks paremaid Gordon Matta-Clarki aktsioonide jäädvustajaid.

 


KOHTUMINE KUNSTNIKUGA

 

Ekskursioon Jaan Toomiku ja Tarmo Tederiga
Kolmapäeval, 11. märtsil kell 16 toimub Kopli liinidel ekskursioon, mille käigus jagab kunstnik Jaan Toomik koos kirjanik Tarmo Tederiga lugusid ja mälupilte drastiliselt muutuvas piirkonnas, kus Toomik elas ja töötas 1980ndatel ja 1990ndate alguses, Teder juba varemgi.

Edith Karlsoni tuur Rüki galeriis
Edith Karlsoni isikunäituse „Novell“ viimasel päeval, 14. märtsil kell 14 on kõik kunstisõbrad oodatud Rüki (Tartu tn 7c, Viljandi) galeriisse tuurile, kus skulptor Edith Karlson räägib oma tööde valmimise protsessist ja seostest Viljandiga. Loe juurde ka Edith Karlsoni intervjuud Postimehe ja KKEKi ühisest sarjast „Kunst sinu ümber“.

 


Praegu veel avatud:

 • Mihkel Ilusa ja Paul Kuimeti näitus „Lõputa lugu“ (kuraator Siim Preiman)
  Tallinna Kunstihoones kuni 03.05
 • „Autoriehete autonoomia. Eesti ehtekunst 1953−2019“ (kuraator Ketli Tiitsaar)
  Tartu Kunstimuuseumis kuni 24.05
 • Cloe Jancis ja Maris Karjatse „Vahepeal“
  Hobusepea galeriis kuni 16.03
 • Flo Kasearu isikunäitus „Ohustatud liigid“ (kuraator Marika Vaarik)
  Tartu Kunstimuuseumis kuni 31.05
 • Laura Kuuse isikunäitus „Armas algoritm“ (kuraator Niekolaas Johannes Lekkerkerk)
  Kunstihoone galeriis kuni 29.03
 • Juss Piho isikunäitus „Punctum“
  Draakoni galeriis kuni 14.03
 • Laura Kuuse isikunäitus „Armas algoritm,“
  Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 29.03
 • Grupinäitus „Vello Vinn. Vastupeegeldused“ (kuraator Elnara Taidre)
  Kumus kuni 09.08
 • Vello Vinna ja Kiwa näitus „UMBLUU Aeg ja ruum“ (kuraator Andra Orn)
  Tartu Kunstimajas kuni 15.03

Veel samas ajakirjanumbris:
Naistekuu 2020. Naima Neidre: tähtis pole mitte see, kust alustad, vaid see, kus lõpetad

EAS Logo