Suur suvekalender 2021

KKEKi ajakirja toimetus pani kokku traditsioonilise suvekalendri, kust leiab suvenäituste soovitusi üle Eesti. Peamine rõhk on väljaspool Tallinna ja Tartut toimuvatel näitustel ning jaotus on tehtud piirkondade põhiselt. Boonusena leiab ka ühe Kesk-Lätis toimuva näituse! 

Sellest nädalast alates on ajakiri suvepuhkusel. Järgmine number ilmub septembri esimesel esmaspäeval.


IDA-EESTI

Narva muuseumi kunstigalerii kutsub uudistama uut püsiekspositsiooni
Narva muuseumi Kunstigaleriis on avatud uus püsiekspositsioon Elu või karma? Narva lood, mille kuraator on Rael Artel. Eksponeeritakse ligi 200 teost barokk-ajast tänapäevani ning hulgaliselt materjali muuseumi foto- ja tekstiilikogust. Erinevalt harjumuspärasest ei leia saalidest kronoloogilist ja šedöövrite kaudu esitatud kunstiloo väljapanekut. Ekspositsiooni keskmes on kunstiteosed kui inimloomuse avaldumisvormid. Näha ei saa mitte ainult meistriteoseid, vaid ka ideede, emotsioonide, mälestuste, uskumuste ja ambitsioonide kunstilisi väljendusi. Võrdväärseina eksponeeritakse külg külje kõrval originaale ja koopiaid, elitaarset ja argist, taskukohast ja hindamatut, meisterlikku ja asjaarmastajalikku, kõrget ja madalat kunsti. Väljapanekut vaadates hakkavad hargnema Narvaga seotud põnevad lood ja teemad.

Kaasaegsete kunstnike uued teosed Kaevandusmuuseumis
17.juunil avaneb Eesti Kaevandusmuuseumis kaasaegsete kunstnike grupinäitus „Kohanemine kahanemisega“. Endise Kohtla kaevanduse administratiivhoone ekspositsiooni sekkuvad kunstnikud tegelevad sellega, mis toimub kahanemise või lagunemisena kirjeldatavas seisundis. Kümme kunstnikku pööravad oma tähelepanu katkisele maailmale ja asjade haprusele. Grupinäitusel osalevad: Anna Škodenko, Anne Rudanovski, Darja Popolitova, Edith Karlson, Eléonore de Montesquiou, Jevgeni Zolotko, John Grzinich, Laura Kuusk, Sandra Kosorotova, Varvara & Mar. Näitus jääb avatuks 3. oktoobrini. Loe juurde ka intervjuud näituse tegijatega!

Narva residentuur
Narva residentuuris Nart on 20. juunini avatud aastanäitus Taganemisteeta. Kohaloluharjutus, mille kuraatorid on Ann Mirjam Vaikla ja Saskia Lillepuu. Näitus toob Kreenholmi, omal ajal Euroopa suurima tekstiilivabriku asumisse kokku 17 kunstnikku, kelle teosed häälestavad märkama inimelu läbipõimitust teiste olendite, rütmide ja kooslustega — et harjutada kohalolu jagatud haavatavuses, ilma milleta meid siin ei oleks. Jaanipäevaeelsel nädalavahetusel toimub näituse pidulik lõpetamine. Nartis toimub alati midagi, soovitame jälgida nende tegevusi sotsiaalmeedias!

Suvised kunstisündmused Ida-Eestis.

LÕUNA-EESTI

Võrus avab uksed uus galerii
Võrus kaks ja pool aastat tegutsenud loomemaja Liiva-ATE plaanib sel suvel oma tegevust laieneda, avades maja esimesel korrusel stuudio-poe ning keldrikorrusel uue galerii Kanal. Galerii eesmärk on pakkuda eksperimentaalsemat pinda, mis eristuks Võrus juba olemasolevatest näitusemajadest. 25. juunil avatakse Kanalis esimene näitus, Peeter Lauritsa Haljas kõnetraat, mis jääb avatuks 1. augustini 

Kristi Kongi näitus Rüki galeriis
Rüki galeriis Viljandis avaneb 16. juunil Kristi Kongi näitus Kujuteldavad olendid videvikus 2. Kunstnik kujutab vaikelusid ja olendeid meie ümbert, kunagisi minevikust, aga liikudes ka praegusesse aega. Nad meenutavad oma värviga kaugeid olendeid, milledega saaksime end samastada. Näitus on avatud 18. juulini.

Voronja galerii traditsiooniline suvenäitus
Voronja galerii kaheksanda hooaja näitus „Kolmainsus — Teadus. Kunst. Ulme“ tegeleb kunsti kaudu tänapäeva teaduse tehniliste ja eetiliste piiride kompamisega. Näitus ühendab kunsti, teadust ja ulmekirjandust ja eksponeeritud teoseid saadavad kuraatorite Tõnu Esko ja Kaija Põhako-Esko, teadlaste ja ulmekirjanike kommentaarid, aidates käsitletavaid teemasid avada kogu spektri ulatuses — reaalsusest pööraseimate fantaasiateni. Näitust saab Peipsiveerel asuvas galeriis näha 29. augustini.

Vägev näitus Vana-Võromaa Kultuurikojas
Jana Huule, Marje Taska ja Reet Varblase kureeritud grupinäitus Vägi Vana-Võromaa Kultuurikojas on toonud kokku kunstnikud, et tuletada meelde väe allikat. Ökoloogilist kriisi ning inimese jälje tähendust käsitlevad Peeter Laurits, Ivo Lill, Anna Hints, Sanne Sihm, Terje Ojaver, Uku Sepsivart, Elo Liiv, Len Murusalu, Villu Plink ja Silja Saarepuu, Raul Meel. Näitus on avatud kuni 04.07.2021.

Süüria autsaiderkunstnik Adib Fattali näitus Kondase keskuses
Kondase keskus jätkab autsaiderkunstnike tutvustamisega süüria kunstniku Adib Fattaliga, kelle näitus Nägemus Suurmogulite impeeriumi ajaloost on suve lõpuni keskuses üleval. Fattal on sündinud ja õppinud USAs, nüüd elab Damaskuse lähedal Süürias. Tema näitused on toimunud erinevates paikades üle maailma. Fattali kunstis segunevad eri rahvaste kultuuritraditsioonid: võib leida vihjeid mošeede mosaiigikunstile, Palestiina tikanditele, Pärsia miniatuurikunstile ja Euroopa naivismile.

Vitriingalerii tegevus jätkub
Vitriingalerii nimega Võru Showcase alustab tegevust oma esimese näitusega Praha–Grenoble–Tallinn–Võru 21. juunil Võrus, Tamula Rannabangalo seinal. Suvehooajaks on planeeritud lisaks veel näitusi. Täpsem info avamiste ja tulevaste ürituste kohta on peagi saadaval võrushowcase Facebooki kontol.

Üle Maa Heli
Valgamaal, kunstniku Timo Tootsi rajatud residentuuris Maajaam toimub koostöös Aivar Tõnsoga 14. augustil kontsert-õhtu Üle Maa Heli, mis on Üle Heli festivali ebaregulaarselt toimuv suviste sündmuste sari väljaspool Tallinnat. Varasemalt on see toimunud Noarootsis, Varnjas ja Virtsus. Jälgi infot Üle Heli kodulehelt.

Sille Kima näitus intiimsusest Viljandi veetornis
19. juunil avab kunstnik Sille Kima Villjandi vanas veetornis näituse „Nahanälg“, kus avab filmi, heli ning tajulisuse abil läheduse puudust, armastusele otsa vaatamise tabulisust ning loob ruumi liikideülese intiimsuse tajumiseks maailmas, kus inimene ei ole keskpunkt, vaid osa juuri-sõrmi-avarusi-kehipidi läbipõimunud paljususest. Näitus on avatud 11. juulini.

Suvised kunstisündmused Lõuna-Eestis.

KESK-LÄTI

Kristi Kongi installatsiooni Läti metsade vahel
Lätis, täpsemalt 37-hektarilisel territooriumil Dūķi ja Jaundrusti vahel, avati nädalavahetusel vabaõhunäitus „Savage“. See on näitus, kus pole avamisaegu ega näitusevalvureid ja näitusekülastus võib kesta 15-minutist nädalani. Sel aastal on vabaõhuinstallatsiooniga osalema kutsutud ka eesti kunstnik Kristi Kongi. Lisaks osaleb plejaad rahvusvahelisi kunstnikke, nende seas palju baltimaalasi. Kogu nimekirja näeb siit. Näitusele pääseb näiteks bussiga Riiast, sõit Riiast Jaundrusti peatusesse kestab kaks tundi. Näituse kuraatorid on Eliza Ramza ja Andris Eglitis.

Suvine kunstisündmus Lätis.

TARTU

Tartu Kunstimaja mitmekülgne programm suvel
Tartu Kunstimajas näeb suvel eriilmelisi näituseid nii klassikutelt (Silver Vahtre, Peeter Krosmann) kui noortelt tegijatelt (Aksel Haagensen, Triin Kerge, Tauri Västrik). Eesti noore moekunstniku Tauri Västriku ja ungari päritolu kunstniku Cili Kugleri ühine näitus avaneb 26. juunil ja jääb avatuks kuuks ajaks. Kunstimaja kogu suveprogrammi näeb siit.

Tartu Kunstimuuseumis metsikud ja Krista Leesi
Peamiselt Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogude põhjal loodud näitus Metsikud toob vaatajate ette valiku teoseid Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudest, mis on vahepealsetel kümnenditel tähelepanuta jäänud. Muuhulgas toob Tartu Kunstimuuseum publikuni tekstiilikunstniku ja -disaineri Krista Leesi isikunäituse „Verbarium. Publiku ees laotub laiali eeskätt Tartust, ent ka Pariisist, Prantsusmaast ja pisut ka Tallinnast inspireeritud mustrimaailm. Mõlemad näitused on avatud 3. oktoobrini

Kohaspetsiifiline kunst linnaruumis
18–21. augustil toimub Tartus taaskord festival UIT, mille programmis on teosed, mis on linnaruumiga arvestavad või sellest välja kasvavad: etendused, kontserdid, linnatuurid- ja mängud, sealhulgas on ka lastele suunatud tegevusi. Tasub kindlasti programmi jälgida!

Kunstiturg, elu ja surm Kogo galeriis
Kogo galeriis on veel 19. juunini avatud Kristi Kongi näitus Sädelev täht magenta“, mille finnissage toimub paralleelselt Aparaaditehase galeriide ööga. 10. juulil avatakse Kogos Alexei Gordini, Kennet Lekko ja Marko Mäetamme näitus „Kunstiturg, elu ja surm“ (kuraator Helene Bosecker), mis on avatud 14. augustini.  

Suvised kunstisündmused Tartus.

LÄÄNE-EESTI

Mis oleks suvi Pärnus ilma mehe-naise-näituseta?
12. juunist on Pärnu Kunstisuve raames avatud kaks näitust — „Naine ja Naine“ Pärnu Kunstnike Majas (kuraator Marian Kivila) ning „Mees ja Mees“ Pärnu Linnagaleriis Raekojas (kuraator Jan Leo Grau). Osalevad kunstnikud välismaalt ja Eestist: Jill Peters, Sarah Maple, Valeria Secchi, Katrin Piile, Kaja Kann, Mikk Pärnits, Kenneth David Bamberg, Kaupo Kikkas, Sandra Jõgeva, Art Allmägi, Arne Svenson, Alan Miller, Ahti Lyra, Nicolas Bouvy, Jun Ishikura jt. „Mees ja Mees“ näitusele on satteliitprojekti sisse seadnud kunstiteadlane Harry Liivrand. Näitused on avatud 17. juulini. Paralleelselt on kogu suve avatud ka traditsiooniline aktikunsti näitus „Mees ja naine“ Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.

Evald Okase muuseum avas 19. hooaja
Evald Okase muuseumi teise korruse näitusesaalides on suvel nagu ikka avatud püsiekspositsioon Okase loomingust (maalid, joonistused, graafika). Esimesel korrusel on sel aastal soome kunstnike näitus Murdumised. Näha saab kunstnike Maija Helasvuo, Mika Karhu, Simo Ripatti, Nina Räty ja Ilkka Sariola loomingut. Nurgagaleriis saab vaadata näitust Kooskõla, kus on väljas ehtekunstnik Ülle Kõutsi taiesed ja pööningusaalis on Anne Parmasto maaliväljapanek Kevadnäitus. Kõik kolm väljapanekut jäävad avatuks 11. juulini.

Suvised kunstisündmused Lääne-Eestis.

PÕHJA-EESTI

Biotoopia tuleb taas
Rahvusvaheline kunsti, teadust ja biosfääri ühendav hübriidkonverents Biotoopia, mis on laenanud nime samanimeliselt SKKE 3. aastanäituselt (1995) toimub 26.–28. augustil Viinistu Kunstimuuseumis. Konverentsil esinevad bioloogid, kunstnikud, õpetajad, õppesuundade juhid, filosoofid, mõtlejad ja kultuurianalüütikud. Ettekannete ja diskussioonide kõrval on oluline koht kunsti- ning muusikaprogrammil, mille sisu ja vorm peegeldab konverentsi peamisi teemasid. 

Aili Vint Viinistu kunstimuuseumis
Kel on veel nägemata uus Viinistu kunstimuuseumi püsiekspositsioon, leiab põhjaranniku kunstisadama külastamiseks mitu põhjust. Viinistu kunstimuuseumi tünnigaleriis ja pühakoja ees avatakse Aili Vindi ülevaatenäitus Naine ja meri, mille pealkiri viitab kirjaniku Ernest Hemingway suurteosele Vanamees ja meri, kus pealtnäha lihtsa ja realistliku loo taga peitub mitmeplaaniline maailm. Näitus jääb avatuks 7. juulini.

Flo Kasearu näitus lähisuhte vägivallast Rakvere linnaruumis
Flo Kasearu töö „Elust välja lõigatud“ valmis koos Pärnu naiste varjupaiga elanikega. Kunstnik ja tema ema Margo Orupõld korraldasid varjupaiga naistele pikema aja jooksul mitu töötuba. Näitusel eksponeeritakse kollaažisarja, mille loomist alustas kunstnik rühmatööna, paludes naistel valida kaks vägivaldset mehetüüpi ja neid kujutada. Otsekui šablooni järgi tehtud tööd järgivad lihtsaid ja skemaatilisi liigitusi. Näitus on osa Flo Kasearu samanimelisest isikunäitusest, mis oli väljas 2021. aasta alguses Tallinna Kunstihoones. Näitus asub Rakveres Pikk tn 22 väljakul.

Rakvere galerii programm suvel
Rakvere galeriis näeb juuli alguseni kevadnäitust „Perekond“. Sellele järgneb endise Rakvere linnakunstniku Teet Suure isikunäitus, mis on avatud kogu juuli jooksul. Augustis rõõmustab galerii külalisi Reena Curphey tekstiilinäitus „Lõngast oled sa võetud ja…“.

Suvised kunstisündmused Põhja-Eestis.

SAARED

Kuressaares näeb näitusi merest ja meteoriitidest
Kuressaare Raegaleriis on juulis avatud soome kunstniku Eeva Louhio näitus Meteoriit. Mõned aastad tagasi külastas Louhio esmakordselt Saaremaad ning valmis Kaali meteoriidist inspireeritud graafikasari. Näituse teiseks oluliseks motiiviks on meri ja saared. Augustis näeb Raegaleriis Urmo Rausi maalinäitust Capri. Kuressaare kultuurikeskuse saalis on 22. juunist suve lõpuni avatud Rein Mägara näitus Portreed ja mered akvarellides

Maalikunstnike laagri näitus Ruhnus
Eesti Maalikunstnike Liit korraldab Ruhnu saarel 14. juunist alates maalilaagri, mille teema on Ruhnu nägu. Teostest, mis laagris valmivad, luuakse Ruhnu Rahvamuuseumis näitus, mis jääb üles kogu suveks. Maalilaager ja näitus toimuvad kolmandat aastat järjest. 

Suvised kunstisündmused saartel.

TALLINN

Ülevaade legendaarse rühmituse DeStudio loomingust
Fotografiska Tallinn üllatab suvisel näituste hooajal 90ndate eesti fotokunstiga — näha saab väljapanekut „Pohmelus“, mis on esimene ülevaatlik retrospektiiv kunstirühmituse DeStudio loomingust. DeStudio nime taga seisev Herkki-Erich Merila ja Peeter Lauritsa kooslus oli mitmes mõttes teerajajaks kohalikul fotograafia skeenel. Väljapanekut täiustab mahukas 300-leheküljeline vastvalminud fotoraamat, mis sisaldab laia valikut DeStudio töödest. Lisaks saab näitusel näha lühifilmi „DeStudio. Hangover. Pohmelus” (režissöör Marianne Kõrver). Näituse kuraator ja raamatu toimetaja on Eero Epner. Näitus on avatud Telliskivi loomelinnakus kuni 03.10.2021.

Suveprogramm EKKMis
EKKMis on hetkel avatud näitus „Kaugete meelte kuma“, mis mõtestab muutuseid EKKMis ja ühiskonnas viimase pooleteise aasta jooksul. Kuraator on Laura Toots ning osaleb kaheksa eesti ja rahvusvahelist kunstnikku. Näitusega kaasneb trükis ja eesti-, inglise, ja venekeelsed tuurid. 28. juulist on EKKMis avatud näitus „Liiasusest ja keeldumisest“, mis vaatleb keeldumist ja liiasust erinevate teemade ja kontekstide kaudu: sugu, soolisus, aktivism, abjektsus, grotesk, tervis, haigus, performatiivsus, kogukonnaloome ja katsetuslikkus. Näitus valmis eelmisel aastal Riia Kim? kunstikeskuse jaoks, nüüd saab seda näha ka eesti publik. Näituse kuraator on Keiu Krikmann ja see on avatud 22. augustini.

Reivi- ja disaininäitus Kumus
Kes pole veel jõudnud, siis pikk suvi on ideaalne aeg külastada Kumu uusi näituseid: Kati Ilvese kureeritud „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel“ ja 1970.–1980. aastate disainiteemalist näitust „Kunst on disain on kunst“ (kuraatorid Eda Tuulberg ja Karin Vicente). 17. juunil kell 18 on disaininäitusel kavas ka kuraatorituur. Suvel toimuvad Kumus ka laste-ja noortelaagrid ja mitmesugused töötoad. 

Vanalinna galeriide programm suvel
Suvekuud juhatavad Hobuspea ja Draakoni galeriis sisse Margit Säde (09.06–05.07) ja Anna Škodenko (09.06–03.07) näitused. Neile järgnevad Hedi Jaansoo, Darja Popolitova ja Laivi isikunäitused Hobusepeas ning Nele Tiidelepp, Sven Parker ja Sigrid Viir Draakoni galeriis.

Tänapäeva armastus Tallinna Kunstihoones
Kuraator Katerina Gregos teeb taas koostööd Tallinna Kunstihoonega, sel korral on kaasatud ka Freiburgi Kunsti Muuseum ning IMPAKT festival Utrechtis ning sündinud on kaasaegse kunsti grupinäitus „Tänapäeva armastus“. Näitus uurib armastust ja intiimsuhteid praegusel interneti, sotsiaalmeedia ja kõrgkapitalismi ajastul, „külma intiimsuse“ esimesel ajastul. Näitus vaatleb, kuidas digivaldkond, tehnoloogiahiiud ja neoliberalism on muutnud armastust ja sotsiaalseid suhteid, lahustades samal ajal avaliku ja privaatse tõkked. Näitus avatakse 19. juunil ja on lahti kogu suve.

T-särgid ja nõukogude elu varjuküljed Kunstihoone galeriides
Tallinna Kunstihoone galeriides saab näha mitmekülgset programmi. 25. juulini on Linnagaleriis Yevgeniy Fiksi näitus „Pas de trois“, mis räägib erinevate marginaliseeritud gruppide elust nõukogude ajal. Pärast seda, 5. augustil avaneb galeriis Sten Ojavee ja Siim Preimani kureeritud „Sada särki seljas“, mis toob vaatajateni T-särgi kui fenomeni, kus kohtuvad ajalugu, ühiskondlik taust ja visuaalkultuur. 

Korternäitus
Galerii Mihhail tegutseb sel suvel aadressil Pae 57–39, kus on avatud grupinäitus „Argimõtete märjad südamikud“. Näitusel kohtuvad viis kunstnikku, kelle teoseid seob ühine kujund — kõik tööd osutavad mõne veekogu või vedeliku kaudu isiklikele mõtetele ning tunnetele, mis on seotud enesehoole eri aspektidega, nagu toimetulek emotsionaalsete raskustega, naudingud, argirituaalid ning kehaline tajuilm. Näitust, kus osalevad Anna Mari Liivrand, Heli Haav, Junny Yeung, Maryliis Teinfeldt-Grins ja Sophie Durand ja mille kuraator on Brigit Arop, saab näha kuni 31.07 kokkuleppe alusel.

Suvised kunstisündmused Tallinnas.
Toeta meid