Eva Mustonen, Teemantmaja. Näitusevaade, Tartu Kunstimaja, 2017.

Eva Mustonen (1986) on kunstnik, keda huvitab kunstiteose materiaalsus ning lugude jutustamine tekstide ja visuaalsete kujundite kaudu. Kombineerides tekstiilikunsti tehnikaid ja igapäevaseid esemeid, domineerivad Mustoneni loomingus isiklikku laadi lood. Tema teoseid saab vaadelda feministliku kunsti võtmes, mille puhul privaatsele võib sageli omistada poliitilist kõnekust.

Näitusega „Argipoeesia“ (2014) kirjeldas Mustonen enesesse pööratud, eksistentsialistlikke teemasid. Töötades tekstiili, kasutatud esemete ja tekstidega, lõi ta episoodilisi jutustusi, mis mõnikord põimusid suuremaks sarjaks, vahel aga jäid mõne argise tundmuse ühekordseks tähiseks. Isikunäitusel „PALJULUBAV“ (2015) eksponeeris ta installatsiooni ja tekstide kõrval gobelääni – koostoimes kaardistasid need ummisjalu jooksmist alguspunktist lõpp-punkti. Mustonen läheneb kangakudumisele tihti intuitiivselt ja ilma kavandita, loobudes sellega traditsioonilisest ajakulukast ning pika ettevalmistusega kudumisprotsessist.

Mustoneni teosed paistavad silma käeliselt läbi töötatud ja tunnetatud materjalide ning argielus tarvitatavate esemete kombinatsiooniga. Näituse „TEEMANTMAJA“ (2017) keskseks teemaks oli kodu ning selle mänguline ja kasutatud materjali loogikast lähtuv ümbermõtestamine. Kombineerides naisteriideid, kodumasinaid, serviisi ja puhastusvahendeid, lavastab Mustonen delikaatseid mikrodraamasid, mis annavad aimu kunstniku igapäevaelust.

Eva Mustonen on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis tekstiili (BA, 2010), Göteborgi Ülikoolis (HDK) tekstiilikunsti (MA, 2012) ning Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri ja installatsiooni erialal (MA, 2018). Lisaks on ta osalenud grupinäitustel Eestis, Rootsis ja Leedus. 2019. aastal viibis ta Ruperti residentuuris. 2014. aasta loomingu eest omistati talle aasta noore tekstiilikunstniku preemia ning 2017. aastal Eduard Wiiralti stipendium. 2021. aastal viibis Mustonen WIELS-i Kaasaegse Kunsti Keskuse residentuuris.

Lisaks

Valitud projekte

EAS Logo
Toeta meid