ÄRA MAGA MAHA!
Kolmapäeval, 21. oktoobril
Kolmapäeval kell 18 esilinastub Kumu auditooriumis režissöör Lilia Vyugina film eesti kunstiajaloo legendist Ülo Soosterist. Sooster suri 1970. aastal oma ateljees Moskvas vaid 46-aastasena. Tema elu oli lühike, dramaatiline, intensiivne, täis vastuolusid, kuid mõju eesti ja vene kunstielule oli märkimisväärne ning tema kunstipärand endiselt intrigeeriv. Dokumentaal on rännak ajas ja ruumis, mille teeb läbi kunstniku poeg Tenno. Filmivõtted toimusid neljas riigis: Venemaal, kus kunstnik töötas, Eestis, kus ta sündis ja kuhu on maetud tema põrm, Kasahstanis, kus ta oli vangilaagris, ja Iisraelis, kus elab praegu tema pere.
NÄITUS
Nädalavahetusel avaneb Tartu Kunstimuuseumis Tiit Pääsukese isikunäitus
Tartu Kunstimuuseumis on 24. oktoobrist avatud Tiit Pääsukese mahukas ning värviküllane ülevaatenäitus „Nostalgiata“. Läbi kahe korruse saab tutvuda kunstniku loominguga 1960ndatest tänaseni. Pääsuke kannab oma kunstis edasi klassikalise maali traditsioone kaasaegses võtmes, ületades aegu ja trende. Näitus on selle poolest eriline, et kunstnik naaseb paika, kust 1957. aastal sai alguse tema teekond Tartu Kunstikooli õpilasena. Nimelt asus just sellessamas 18. sajandi lõpus ehitatud klassitsistlikus härrastemajas muusika- ja kunstikooli poiste ühiselamu. Näitusega kaasneb eesti- ja ingliskeelne trükis, kuraator on Joanna Hoffmann. Tiit Pääsukese retrospektiivnäitus jääb avatuks 25. aprillini 2021.
Tartu Kunstimajas on nädala lõpust uued näitused
Alates reedest, 23. oktoobrist on Tartu Kunstimaja suures saalis avatud Karel Koplimetsa isikunäitus „Juhtum nr 16. Hirmu elemendid (5 võimalikku maailmalõppu)”. Väikesest saalist leiab Ove Maidla ja Monumentaalgaleriist LAURi isikunäitused. Koplimets tegeleb näitusel maailmalõpustsenaariumite ning nende käsitlemisega mängufilmides. Filmide süžeed on näitusesaalis kõrvutatud kliimamuutuste tagajärgedega, mis on filmikunstis üllatavalt vähelevinud. Kuigi kassahittides ei saabu viimnepäev meie ökoloogilise ignorantsuse tagajärjel, siis ei saa see tõenäoliselt olema ka niivõrd ulmeline ja plahvatuslik, kui kinokultuurile seda kujutada meeldib. Kuraator on Kaisa Maasik. Kunstimaja näitused jäävad avatuks 15. novembrini.
Kogos avaneb näitus sanatooriumitest
24. oktoobrist saab Tartus Kogo galeriis näha Belgia kunstniku Bruno Gosse isikunäitust „Sanatoorne atmosfäär“. Näitus toimub koostöös Tartu Ülikooli Humanitaar- ja Kultuuriteaduste valdkonna romanistika professori Sara Bédard-Goulet‘ga, põhinedes tema teadustööl, mis uurib kunstide elumuutvat potentsiaali. Dokumentide, arhiivimaterjalide, fotode, videote ja objektide abil kõneleb näitus sanatooriumist, selle eri tähendustest ja nendega läbi põimunud kujutluspiltidest, Penicillium notatum’i põhjustatud langusest. Projekti raames toimuvad lisaks Kogo galerii näitusele ka konverents ning doktorikool Tartu Ülikoolis ning näitused Tartu Kunstimajas ja Tartu Ülikooli Jakobi 2 hoones. Näitus on avatud 5. detsembrini.
Kadri Mälk avas Disainimuuseumis isikunäituse „Buldog“
Nädalavahetusel avanes Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis armastatud ehtekunstniku Kadri Mälgu näitus „Buldog“, mis toob vaatajate ette Mälgu viimase viie aasta loomingu, mida Eestis veel eksponeeritud ei ole. Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala pikaaegse juhina on Mälk muutnud ja laiendanud märkimisväärselt ehtekunsti tähendust, suunanud ja kujundanud terve põlvkonna Eesti ehtekunsti olemust ning haaret. Mälgule omane esteetika on tume ja poeetiline, teemakäsitlustes on ta ühtaegu müstiline, romantiline ja teravmeelne. NB! Kolmapäeval, 21. oktoobril kell 17.30 on võimalik osaleda Kadri Mälgu kunstnikuvestlusel!
Oktoobri lõpuni näeb ARSi projektiruumis klaasikunstnike loomingut
Eesti Klaasikunstnike Ühenduse tänavune aastanäitus otsib pealkirja „värv – PUNANE“ all punase värvi erinevaid varjundeid. Hulganisti tähendusvarjundeid pakkuvat punast värvi on kunstnikud tõlgendanud vabalt, lähtudes võimalike stsenaariumite, metafooride ja tähenduste paljususest. Eesti Klaasikunstnike Ühenduse aastanäitusel osaleb 17 klaasikunstnikku, teosed valis välja žürii, kuhu kuulusid keraamik ja dotsent Ingrid Allik, ehtekunstnik ja galerist Maria Valdma, kunstnik ja lektor Urmas Lüüs.
Elīna Semane mässab Vent Space’is ühiskonna ootuste vastu
Vent Space projektiruumis on kuni 20. oktoobrini Elīna Semane isikunäitus „Balls Out“. Kunstnik kasutab oma töödes mobiiliga tehtud selfie’sid, müramuusikat, performance’it, mässates oma loomingus naisele ühiskonnas määratud koha vastu. Semane uus fotoseeria „Balls Out“ baseerub tema kui noore naise kogemusel ühiskonnas levivate stigmade ja ootustega toimetulekuks. Hetkel õpib Semane visuaalset kommunikatsiooni Läti Kunstiakadeemias.
Veel praegu avatud näituseid:
- Tõnis Saadoja, Dénes Farkasi ja Jevgeni Zolotko näitus „Olgu te hoitud ja armastatud“ (kuraator Tamara Luuk)
Tallinna Kunstihoones kuni 20.12 - Maria Kapajeva isikunäitus „Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides“ (kuraator Siim Preiman)
Tallinna Linnagaleriis kuni 08.11 - Naima Neidre, Tiiu Pallo-Vaigu ja Ingrid Alliku näitus „Nagu kivid voolavas vees“ (kuraator Tamara Luuk)
Tallinna Linnagaleriis kuni 08.11 - Marten Esko, Vanina Saracino, Lea Vene kuraatorinäitus „Tiiger ruumis“
EKKMis kuni 01.11 - Inês Geraldes Cardoso, Karin Laansoo ja Triin Metsla kuraatorinäitus „Leviaatan. Paljassaare peatükk“
Kai kunstikeskuses kuni 08.11 - Kristi Kongi kuraatorinäitus „Lase mul üks kord veel unistada“
Narva Muuseumi Kunstigaleriis kuni 10.01.2021
TÖÖTUBA
Kunstihoone kutsub rahvusvahelisse töötuppa
Tallinna Kunstihoone kutsub rahvusvahelise projekti „Teisel pool mateeriat“ – kultuuripärand virtuaalreaalsuse lävel“ raames resident-kunstniku Dennis Dizoni töötuppa, mis toimub Feministeeriumi kontoris Telliskivi loomelinnakus 21. oktoobril kell 19. Üritus koosneb töötoast ja Patricia Domínguezi filmi „Madre Drone“ (2020) ühisvaatamisest. Kuraatoritöötoas osalejaid kutsutakse kirjeldama ning looma ühist rituaali füüsilise ja virtuaalse ruumi vahel. Üritus on tasuta, kuid eelregistreerimisega. Filmi ja töötoas sündivat teksti saab veebis vaadata 22. – 28. oktoobrini. Dennis Dizon on vabakutseline digikuraator, kunstist kirjutaja ja kunstnik. Ta juhib eksperimentaalset kriitilist uurimisprojekti MATTERS OF, mis rakendab tehnoökoloogia uurimisel muu hulgas queer-teooriat.
Veel samas ajakirjanumbris:
Välisuudised: Saami paviljon järgmisel Veneetsia biennaalil
Raamatuklubi. Ootamatusi täis „Real-Time Realist #2“